Relacja "Bach u Cystersów"

Wtorek, 04 Październik 2016

W wąchockim klasztorze po raz kolejny rozbrzmiała muzyka Jana Sebastiana Bacha. 24 września oraz 1 października w Opactwie O. Cystersów obyły się koncerty w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyka w Opactwie „Bach u Cystersów”.

Muzyka bachowska powoli staje się tradycją koncertów w Opactwie, gdyż od 2013 r. edycje festiwalu poświęcone są wyłącznie muzyce tego kompozytora. Podczas koncertów występują światowej sławy artyści, którzy wykonują utwory w standardowych aranżacjach, ale nie tylko. Pojawiają się także formy mniej konwencjonalne. Podobnie było i w tym roku. Pierwszy koncert to utwory na flet i klawesyn w wykonaniu Agaty Kielar – Długosz, Łukasza Długosza oraz Marka Toporowskiego. Kolejny – inspiracje i improwizacje jazzowe zaprezentowane przez Güntera Wehingera, Bogdana Hołownię i Wojciecha Pulcyna.


Koncerty zyskały już stałych słuchaczy wśród mieszkańców Wąchocka i okolic. Ich poziom podkreśla wyjątkowa architektura Opactwa. Organizatorzy uważają, że jego nastrojowe wnętrze i położenie z dala od wielkich centrów kultury sprawia, że wzorem wielkich letnich festiwali muzycznych Europy wąchocki klasztor stanowi wymarzoną siedzibę festiwalu. Dążą, aby koncerty stały się kulturalną wizytówką Opactwa oraz jednym  z czołowych elementów promocji regionu i Polski w Europie. Twórcą i organizatorem Festiwalu „Muzyka w Opactwie” jest William Jan de Mousson Romański prezes Fundacji Wspierania Kultury Magna Res. William Romański jest absolwentem The Royal College of Music w Londynie w klasie fortepianu, twórcą wielu międzynarodowych festiwali i organizator koncertów w Wielkiej Brytanii, Francji, USA i Rosji. Pracował m. in. z najwybitniejszymi muzykami: Światosławem Richterem, Danielem Szafranem, Fiodorem Drużyninem, Eugeniuszem Mogilewskim, Krystianem Zimermanem. Zajmuję się również muzyka filmową.

Powrót
gmina z nieba

Wirtualny Spacer Gmina Wąchock

Internet Œwiatłowodowy