Wąchock i OSGC na targach turystycznych w Poznaniu

Poniedziałek, 27 Luty 2017

Gmina Wąchock wraz z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Gmin Cysterskich oraz Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach wzięła udział w Targach Regionów i Produktów Turystycznych w Poznaniu. W dniach 17 – 19 lutego Tour Salon skupiły wystawców przedstawiających oferty turystyczne z Polski i zagranicy. Odwiedzający mieli okazję poznać kulturę różnych regionów, skosztować produktów kuchni tradycyjnej czy posłuchać utworów ludowych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Była to świetna okazja by przed sezonem zaplanować wakacyjny wypoczynek.

Nasi wystawcy prezentowali atrakcje turystyczne gmin będących członkami OSGC, także Wąchocka, który od blisko dwóch lat jest siedzibą biura Stowarzyszenia. Była to promocja głównie w oparciu o obiekty cysterskie i pocysterskie, ale nie tylko. Nie sposób było pominąć także infrastruktury rekreacyjno – sportowej oraz bazy noclegowej, które dają turystom możliwość kompleksowego planowania wypoczynku. W przypadku Wąchocka jak i innych gmin stowarzyszonych są to istotne elementy dla rozwoju turystyki weekendowej, nie tylko tzw. pielgrzymkowej, często jednodniowej.

Obsługa stoiska – pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Wąchocku oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zachęcali do skorzystania z oferty zwiedzania Opactwa O. Cystersów i Ekomuzeum. Prezentowali foldery, mapy turystyczne i przewodniki. Dla zainteresowanych osób Ekomuzeum udostępniło bezpłatnie bilety uprawniające do zwiedzania obydwóch obiektów. Nie zabrakło również zapowiedzi festynu historycznego „Mnisi i Hutnicy” oraz licznych imprez kulturalnych i sportowych, które co roku odbywają się w Wąchocku.

Część osób odwiedzających stoisko kilkukrotnie bywało już w Wąchocku i planują poznać go na nowo. Inni znali go tylko z popularnych dowcipów i być może odwiedzą go po raz pierwszy. Pierwsi, którzy kojarzyli go tylko z Opactwem pewnie pojawią się w „Alei Humoru”, drudzy zaczną od zwiedzania klasztoru – po prostu „Między historią a humorem”! Każdy, kto zatrzymywał się przy stoisku otrzymywał pamiątkowy gadżet z Wąchocka z takim właśnie logiem.

Muzeum Przyrody i Techniki przyjęło zaproszenie do pracy OSGC w charakterze członka wspierającego. Na jego terenie znajduje się Wielki Piec, który jest jednym z najcenniejszych, zachowanych do dziś śladów działalności Cystersów. Współpraca z pewnością wpłynie pozytywnie na promocję Wąchocka i Starachowic, a Wielki Piec będzie kolejnym rozpoznawalnym elementem na Szlaku Cysterskim. Już za niespełna miesiąc, w dniach 17 – 19 marca Wąchock wspólnie z OSGC i Ekomuzeum pojawi się na Targach Regionów Turystycznych „Na Styku Kultur” w Łodzi.Powrót
gmina z nieba

Wirtualny Spacer Gmina Wąchock

Internet Œwiatłowodowy