NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Środa, 01 Marzec 2017

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto poświęcone jest pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Podstawą do jego ustanowienia były wydarzenia z 2001 roku, kiedy to Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki
o suwerenność i niepodległość Polski
, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji „Wolność
i Niezawisłość”. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

Kolejnym krokiem dla upamiętnienia brutalnie mordowanych i katowanych żołnierzy podziemia przez komunistyczne władze była inicjatywa ustanowienia nowego święta, z którą wystąpił w 2010 roku ówczesny śp. Prezydent RP Lech Kaczyński - inicjatywa prezydencka ta spotkała się aprobatą zarówno obozu rządzącego jak i opozycji. Po tragicznym wypadku samolotowym 10 kwietnia 2010 r., w którym śmierć poniósł min. inicjator ustanowienia nowego święta, jego działania kontynuował z końcowym sukcesem Prezydent RP Bronisław Komorowski, który w dniu 9 lutego 2011 roku podpisał przyjętą 3 lutego 2011r przez Parlament RP ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Dzień 1 marca został wybrany nieprzypadkowo, ponieważ tego dnia w 1951 roku inspirowane przez Sowietów ówczesne władze komunistyczne skazały, a następnie wykonały wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z sowiecką okupacją”.

Od kilku lat w Wąchocku, w dniu święta Żołnierzy Wyklętych przed pierwszym w Polsce figuratywnym pomnikiem oficera Armii Krajowej - pułkownika Jana Piwnika „Ponurego”, symbolu niezależności i zbrojnego oporu narodu polskiego – powiewają białoczerwone flagi narodowe.

Powrót
gmina z nieba

Wirtualny Spacer Gmina Wąchock

Internet Œwiatłowodowy