XIII edycja Pikniku Archeologiczneg RYDNO

Piątek, 19 Maj 2017

Po raz kolejny nad zalewem zorganizowano Piknik Archeologiczny „Rydno”. Organizatorzy imprezy przenieśli nas do epoki kamienia.

Przy rzece Kamiennej w Wąchocku w dniach 11-14 maja br. odbył się trzynasty z kolei Piknik Archeologiczny „Rydno”. Organizatorzy poruszyli temat życia codziennego tubylców z epoki kamienia żyjących kilkanaście tysięcy lat temu na naszych terenach.

W pierwszych dniach (czwartek i piątek) przygotowano warsztaty dla dzieci i młodzieży szkolnej. Przewodnik Świętokrzyski Michał Surma oprowadzał grupy młodzieży po obozowisku opowiadając o ewolucji człowieka. Uczniowie mieli okazję sami przygotować naczynia i figurki z gliny, poznali metody otrzymywania ognia.

W kolejnych dniach wszyscy zainteresowani przybywający na piknik mieli okazje do poznania historii życia i pracy prehistorycznych ludzi w okresie od schyłkowego paleolitu przez środkowy neolit do początków epoki brązu. Przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z życiem codziennym w epoce kamienia m.in. budowaniem szałasów i chat, metodami wytwarzania i zastosowania barwników mineralnych (np. „krwicy”, którą otrzymuje się z hematytu), technikami obróbki krzemieni, wytwarzania narzędzi z krzemienia kości i rogu, rodzajami broni myśliwskiej, krzemieniarstwem, plecionkarstwem oraz tkactwem, prehistoryczną sztuką, gastronomią, a także rytuałami i magią. Na piknikowej strzelnicy każdy mógł spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku.

W kinie plenerowym można było obejrzeć:

13 maja (sobota):

1. Tajemnice początków Polski – Krzyż i korona o godz. 12.00

2. Klan Niedźwiedzia jaskiniowego – The Clan of the Cave Bear o godz. 14.00

14 maja (niedziela):

1. Tajemnice początków Polski – Miasto zatopionych bogów o godz. 12.00

2. Żelazny pielgrzym godz. 14.00

Organizatorami wydarzenia byli: Klub Archeologiczny „Rydno” z PTTK w Starachowicach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku. Partnerzy: Urząd Miasta i Gminy w Wąchocku, Starostwo Powiatowe w Starachowicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Na tym jednak nie koniec przygody z archeologią, ponieważ w dniach 19 i 20 maja br. w Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach odbędą się warsztaty archeologiczne pn. „Żelazne korzenie”.

Powrót
gmina z nieba

Wirtualny Spacer Gmina Wąchock

Internet Œwiatłowodowy