XXIII Zjazd sołtysów za nami

Wtorek, 04 Lipiec 2017

Za nami dwa emocjonujące dni. W ostatni weekend czerwca odbył się XXIII Zjazd i XXI Turniej Sołtysów w naszym mieście.

 W sobotę (24 czerwca) od godziny 8.00 odbywały się zapisy uczestników zjazdu w hali sportowej w Wąchocku, w której odbyła się również konferencja Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Kieleckiej. Zaproszonych sołtysów i gości przywitali burmistrz Miasta i Gminy Wąchock Jarosław Samela oraz prezes organizacji Feliks Januchta. Następnie przystąpiono do wręczania nagród dla najbardziej aktywnych sołtysów.

I tak tytuł Sołtysa Roku otrzymała aktywna, zawsze służąca pomocą i radą Jadwiga Szewczyk z Siedlec.


Nagrodę specjalną od Wojewody Świętokrzyskiej dostała Zofia Korska sołtys Tumlina.Nagrodę specjalną od starostów otrzymał Tomasz Tofil z Górna.Burmistrz Jarosław Samela z naszej gminy wyróżnił sołtysa Wielkiej Wsi Dariusza Dudka.

Z powiatu buskiego wyróżnieni zostali: Mariusz Kędziora z Rzędowa i Marian Okraj z Pożogów. Nagrody dla sołtysów z powiatu jędrzejowskiego otrzymali: Wiesław Cielesta z miejscowości Wodacz, Ryszard Domiński z Przysówa, Jadwiga Głogowska z Laskowa, Krzysztof Kot z Pawężowa oraz Krystyna Zasuń ze Słupi.

Z powiatu kazimierskiego wyróżnionych zostało trzech sołtysów: Stanisław Bartos z Grodzonowic, Alfred Musiał z Sietejowa i Witold Nowak z Plechowa.

Tytuły sołtysów roku 2017 w powiecie kieleckim otrzymali: Czesława Czarnecka z Siekierna, Ewa Fudali z Szewce-Zawada, Zofia Korska z Tumlina, Jarosław Lulkowski z Brodów, Małgorzata Majkowska z Celin, Mariusz Matla z Wiącka, Grzegorz Marczewski z Rudki, Małgorzata Pacak z Pałęgów, Stanisław Piotrowski z Górek Napękowskich, Lucyna Siedeł z Podzamcza, Stanisław Sitarski z Piotrowa, Mieczysław Stępień z Maleszowej, Jan Sobecki z Mąchocic Kapitulnych, Jadwiga Szewczyk z Siedlec, Tomasz Tofil z Cedzyny oraz Wiesław Tokar z Miedzianej Góry.

Nagrody dla sołtysów w powiecie koneckim otrzymali: Jadwiga Jaborowska z Wisy, Stanisław Kitliński z Radoszyc, Stanisław Olejnik z Lipy, Władysław Płyta z Radwanowa, Jan Skiba z Biały Ług Słomiana i Bożentyna Zapała z Koczwary.

Z powiatu opatowskiego zostali wyróżnieni: Anna Bławat z Kobylan, Tomasz Bogusławski z Sobowaoraz Kazimierz Kozieł z Jacentowa.

Tytuły i nagrody dla sołtysów z powiatu ostrowieckiego powędrowały do Andrzeja Gołębiowskiego z Sarniej Zwoli, Urszuli Jasiak z Waśniowa, Adama Nowaka z Czażowa, Jacka Rdesta ze Sławęcic, Anny Szewczyk z Boksyckiej, a także do Marka Wojtachnio z Prusinowic.

Sołtysami roku 2017 zostali w powiecie pińczowskim: Janusz Czerw z Krzyżanowic Średnich oraz Barbara Sobczyk z Gór.

Z powiatu sandomierskiego zostało nagrodzonych sześciu sołtysów: Andrzej Bryła z Koćmierzowa, Jan Juda z Radoszek, Grażyna Krasowska z Sado z Chobrzan, Dariusz Przyłuski z Gałkowic, Anna Śledź ze Zdanowa, i Stanisław Wawrzyńczak z Zawisełcza.

Z powiatu skarżyskiego wyróżniono: Wiesława Kwapisza z Rędocina, Magdalenę Piętak z Grzybowej Góry i Halinę Starz z Gozdu.

Z powiatu starachowickiego nagrody należały do: Jolanty Bryły z Brzezia, Józefa Lepiarza z Nieczulic, Marioli Orczyk z Dąbrowy oraz Iwony Stępień z Małyszyna.

Szczęśliwcami z powiatu staszowskiego okazali się: Anna Bednarska z Wólki Żabnej i Monika Kurgan z Zdzieci Starych.

Ostatnie nagrody i wyróżnienia dla sołtysów powędrowały do powiatu włoszczowskiego. Otrzymali je: Aniela Radziejewska z Rączek oraz Michał Szafrański z Nieznanowic.

Po części oficjalnej sołtysi oraz zaproszeni goście rozpoczęli turniej sołtysów nad zalewem w Wąchocku. Uczestnicy pierwszego dnia musieli zmierzyć się z wyścigiem na nartach po trawie, testem na spostrzegawczość oraz ze zwijaniem asfaltu. W pierwszym dniu udział w zmaganiach wzięło 38 sołtysów. Tego dnia nad zalewem Kapela Sołtysa dopingowała zmagających się z trudnymi konkurencjami uczestników. Po ciężkich konkurencjach nadszedł czas na relaks i dobrą zabawę. Podczas bankietu na hali sportowej można było spróbować wyrobów wędliniarskich Pawła Nowaka z Wąchocka.

W niedzielę (25 czerwca) po śniadaniu sołtysi wzięli udział w drugiej części turnieju, aby walczyć o pierwsze w miejsce na podium. Po wielu konkurencjach ( m.in. pisania matury, czy przechodzenia na czas przez płot) do ścisłej dziesiątki zakwalifikowali się: Albert Adamski, Tomasz Chrzanowski, Tatiana Knysh, Artur Lis, Sławomir Mierzejewski, Mariusz Pawlak, Michał Piwowar, Leszek Stępień, Grzegorz Zawada i Szymon Żyła. Zmierzyli się dodatkowo w trzech konkurencjach (picia wody ze słomką na czas, puszczania koło do wygódki oraz dęcia w trąbę).

Nagrodę główną otrzymał Grzegorz Zawada z Piły w gminie Końskie, drugie miejsce należało do Artura Lisa z Domaszowic z gminy Masłów, zaś trzecie miejsce otrzymała Tatiana Knysh z gminy Łuck na Ukrainie.

Organizatorami tegorocznego XXIII Zjazdu i XXI Turnieju Sołtysów w Wąchocku byli: Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Kieleckiej, Gmina Wąchock, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku a także Towarzystwo Przyjaciół Wąchocka. Nagrodę główną w postaci skutera ufundował przedsiębiorca z Kielc Kamil Suchański.

Powrót
gmina z nieba

Wirtualny Spacer Gmina Wąchock

Internet Œwiatłowodowy