DOŻYNKI GMINY WĄCHOCK - RATAJE 2012 - relacja

Wtorek, 11 Wrzesień 2012

Tegoroczne dożynkowe świętowanie przygotowane zostało przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ratajach, którego przewodniczącą jest Wiesława Adamczyk oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku wraz z filiami. Wspólnie z sołtys Rataj Krystyną Lach oraz Radną Rady Miejskiej Zofią Miernik, które także są członkiniami KGW Rataje, przygotowały dożynkową biesiadę w podziękowaniu za udane plony. Ceremoniom dożynkowym przewodniczyli Starosta i Starościna Dożynkowi: Jan Staniszewski i Anna Fiślak.

Centralną częścią dziękczynienia za plony, jeszcze przed dożynkową zabawą, była uroczysta Msza Święta Dziękczynna, którą odprawiono na placu przy Kapliczce Św.Zofii w Ratajach. Eucharystii przewodniczył o.Opat Eugeniusz Augustyn z wąchockiego Opactwa Cystersów wraz z duchowym opiekunem sołectwa Rataje i Kapliczki Św.Zofii o.Cist Gerardem Staszczyszynem. O.Opat Eugeniusz wygłosił homilię oraz pobłogosławił przyniesione plony i wieńce dożynkowe przygotowane przez Koła Gospodyń z Rataj, Marcinkowa, Węglowa, Wielkiej Wsi, Parszowa i Wąchocka.

Po Mszy Świętej dożynkowy korowód z dożynkowymi wieńcami przeszedł na odnowiony plac za świetlicą wiejską, gdzie odbyła się oficjalna część dożynkowych uroczystości. Gości powitały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ratajach.Jednym z tradycyjnych punktów dożynek jest symboliczne przekazanie chleba gospodarzowi dożynek, który następnie dzieli go na tyle części, ile jest sołectw w gminie.


Tegoroczne dożynki były także okazją do zaprezentowania prac jakie udało się wykonać w sołectwie Rataje. Burmistrz Jarosław Samela podkreślił zaangażowanie Pań z KGW Rataje oraz sołtys Krystyny Lach w dążeniu do odnowienia i zagospodarowania terenu wokół świetlicy wiejskiej. Dzięki ich wizji i uporowi udało się odnowić elewację i dach świetlicy oraz pomieszczeń gospodarczych, odkrzaczono i wyrównano teren za świetlicą dzięki czemu powstało boisko oraz nowoczesny, ogrodzony plac zabaw.Po części oficjalnej odbyła się biesiada dożynkowa przy zespole Harry Band.

Powrót
gmina z nieba

Internet Œwiatłowodowy