Sołtys Wąchocka

O tym, że Wąchock jest Miastem Cudów to wszyscy od dawna wiedzą. Świadczy również o tym fakt, że pomimo przywrócenia Wąchockowi praw miejskich w 1994 roku zachowała się w nim instytucja sołtysa. Bo wicie z wąchockim sołtysem to jest tak, że jakby go ze stanowiska zdjąć to Wąchock by musiał przestać istnieć no bo jakby to wyglądało: Wąchock bez Sołtysa? Sołtys musi być i basta!

 
[Na zdjęciu Marek Samsonowski - Honorowy Sołtys Wąchocka od 23 marca 2012r. ]

Honorowego Sołtysa Wąchocka wybiera się tradycyjnie od 1994 a pomysł tej postaci stworzyło Towarzystwo Przyjaciół Wąchocka. Pierwszym był Paweł Wrona. Następnie od 1996 roku - Anna Życińska - pierwszy i jedyny jak do tej pory Sołtys-Kobieta. W 1998 tradycyjne "koło od wozu" trafiło w wychodek Andrzeja Maksymowa i jego kadencja trwała aż do 9 czerwca 2006 roku kiedy wybrano kolejnego Honorowego Sołtysa Wąchocka - Stanisława Rożmieja. Stanisław Rożmiej abdykował w 2011r.

24 marca 2012r. odbyło się oficjalne mianowanie nowego Honorowego Sołtysa Wąchocka, którym po przejściu odpowiednich testów (musiał m.in. odpowiedzieć na pytania dotyczące Wąchocka, jego topografii, zabytków architektonicznych, a także znajomości dowcipów) i zaakceptowaniu przez mieszkańców został rodowity wąchocczanin Marek Samsonowski. Otrzymał On stosowny dyplom oraz atrybuty władzy: drewniane koło od wozu z napisem w otoku "Honorowy Sołtys Wąchocka" oraz sołtysowską pieczęć.

Pełnienie funkcji najbardziej znanego sołtysa na świecie to zaszczyt ale także wiele obowiązków. Honorowy Sołtys uświetnia swoją osobą wiele imprez i uroczystości nie tylko w Wąchocku, będąc w ten sposób ambasadorem promocji miasta i humoru. m.in. podczas Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu. Przyjmuje wycieczki i oficjalne delegacje. Rozdaje mnóstwo autografów i pozuje do wielu pamiątkowych fotografii.
 
Sołtys Wąchocka - ogłoszenie Wąchocka Stolicą Humoru
Jednym z najpoważniejszych aktów przypieczętowanych przez Honorowego Sołtysa było ogłoszenie Wąchocka w dniu 8 czerwca 2007r. Stolicą Humoru.

Powrót
gmina z nieba

Internet Œwiatłowodowy