Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Trasy turystyczne

Szlaki piesze i rowerowe

Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu, znajdą w gminie Wąchock mnóstwo okazji do realizowanie swoich pasji. Pieszo, rowerem, kajakiem. Turystę zachwyci mnogość szlaków – zarówno pieszych jak rowerowych.


Trasa nordic walking

TRASY PIESZE

W Wąchocku swój początek ma niebieski szlak im. E. Wołoszyna. Prowadzi do Cedzyny i liczy 45,5 km długości. Już sam początek wędrówki jest zapowiedzią wrażeń estetycznych, czekających na śmiałków, którzy podejmą wyzwanie. Szlak rozpoczyna się przy dworcu PKP w Wąchocku, w którego pobliżu znajdują się ruiny zabytkowego zespołu przemysłowego z XIX wieku. Miłośników architektury z pewnością zachwyci modrzewiowa kaplica św. Zofiiz XIX w., znajdująca się we wsi Rataje. Kierując się dalej, kamienistą drogą ze wszech stron otoczoną przez las, wkraczamy w historię. Tutejsza puszcza jodłowa słynie z tego, iż przez wieki dawała schronienie walczącym o wolność. W czasach powstania styczniowego obozował tu oddział generała Mariana Langiewicza. Miejscem upamiętniającym te wydarzenia jest Polana Langiewicza, położona zaledwie 5 km od Wąchocka. Również partyzanci w czasie II Wojny Światowej znaleźli tu schronienie na terenie dzisiejszego Rezerwatu Przyrodniczego Wykus. Dalej szlak wiedzie przez rezerwat Góra Sieradowska, przez Bodzentyn, Św. Katarzynę do Cedzyny.

Przez Marcinków i Wąchock, wzdłuż rzeki Kamiennej przebiega również czerwony szlak pieszy „Śladami Zabytków Techniki” biegnący od Skarżyska-Kamiennej do Godowa o długości 52 km.

Piękno świętokrzyskich lasów podziwiać można podążając kilkunastokilometrowym szlakiem zielonym, który łączy Uroczysko Wykus, Barwinek, urokliwie położoną w lasach miejscowość Kaczka, Żarnową Górę z Zalewem w Mostkach i zbiornikiem wodnym Rejów.

Idąc za znakami czarnego szlaku o łącznej długości 9 km od granicy Rataj ze Starachowicami przez Polanę Langiewicza dochodzimy do Uroczyska Wykus.

Wspaniałym dodatkiem dla tych, którzy dojdą do Polany Langiewicza jest około dziesięciokilometrowa pętla biało-czerwonych oraz biało-żółtych znaków, które prowadzą z Polany Langiewicza do zalewu Lubianka. Trasa prowadzi równolegle do brzegów bezimiennej rzeczki, która dopływa do zalewu Lubianka.


TRASY ROWEROWE

fot. www.ZbigniewSwiderski.pl
Poland Bike Marathon

Amatorzy jazdy na rowerze mogą podziwiać walory gminy, przemierzając wyznaczoną specjalnie dla nich trasy. Przez gminę Wąchock prowadzą:

czerwony szlak rowerowy „Dookoła Starachowic”, o długości 62 km na trasie którego można podziwiać najpiękniejsze zakątki powiatu starachowickiego. Szlak prowadzi trasą przez Starachowice – Lubianka – Radkowice – Bronkowice – Wykus – Mostki – Rataje – Wąchock – Lipie – Starachowice.
niebieski szlak rowerowy „Śladami zabytków techniki”, o długości 81 km ze Skarżyska-Kamiennej przez Wąchock i Starachowice do Ostrowca Świętokrzyskiego.
czarny szlak rowerowy z Wąchocka przez Mirzec i Trębowiec do Szydłowca o długości 35,5km.

TRASY SPACEROWE

Aleja humoru

Spacer nr 1 – ok. 3 godz. Trasa: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury (ul. Kościelna)-Plac mjr „Ponurego” ul. Langiewicza-ul. Sandomierska-Kamieniołom-Rataje -Zagajnik modrzewiowy -Rataje-Dwór Grotowskich-Wąwóz „Rocław”- ul. Dolna-Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury

Spacer nr 2 – ok. 4 godz. Trasa: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury (ul. Kościelna)-pomnik sołtysa -ul. Św. Rocha-cmentarz-kaplica św. Rocha -Ośrodek Rekreacyjno-Wędkarski -Marcinków Dolny-Marcinków Górny -ul. Torowa-ul. Kolejowa-ul. Kościelna-Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury

Spacer nr 3 – ok. 4 godz. Trasa: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury (ul. Kościelna) -ul. Kolejowa-pomnik sołtysa -promenada nad zalewem -ul. Torowa -ul. Szydłowiecka-„Kamienne świnki”-ul. Radomska -ul. Leśna-Kaflarnia-ul. Smugowa-ul. Tysiąclecia-kaplica św. Jacka-ul. Partyzantów-ul. Nadrzeczna-ul. Kolejowa-Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury

Spacer nr 4 – ok. 2 godz. Trasa: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury (ul. Kościelna)-ul. Kolejowa-pomnik sołtysa-ul. Tysiąclecia-ul. Polna-ul. Krzemienica-Kirkut-ul. Partyzantów-ul. Starachowicka-plac mjr „Ponurego”-ul. Kościelna-Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury


NORDIC WALKING

Czerwony szlak nordic walking

W gminie Wąchock zapraszamy na czytelnie oznakowaną trasę do uprawiania nordic walkingu – czerwony szlak o długości 8,7 km. Wejścia na trasę zlokalizowano w dwóch miejscach przy Wiejskich Domach Kultury w Ratajach i Wielkiej Wsi. Szlak poprowadzono gruntowym duktem oraz lokalną drogą o niewielkim natężeniu ruchu. Na trasie zamontowano tablicę – punkt pomiaru tętna, pozwalający zmonitorować zakres tętna, w jakim pokonujemy trasę. Idealnym miejscem do rozgrzewki jest również nieoznakowana 2,5 km trasa wokół zalewu w Wąchocku.


Opactwo Cystersów

CO WARTO ZOBACZYĆ

Opactwo

Klasztor w Wąchocku został wybudowany na przełomie XII i XIII wieku. Fundatorem był biskup krakowski Gedeon, a budowę nadzorował Simon (z pochodzenia Włoch).

Z zewnątrz:
Kościół wybudowany został w stylu romańskim. Kamienny portal nad wejściem pochodzi z XVII w., a obudowany jest kruchtą.

Wewnątrz:
We wnętrzu wykorzystano plan bernardyński, czyli znajdują się tu 3 nawy z transeptem i płytkim zamkniętym prezbiterium. Pierwszy raz w Polsce zastosowano system sklepień krzyżowo-żebrowych.

Pomnik Sołtysa

Pomniki

Pomnik mjr. Jana Piwnika Ponurego
Autorem projektu był członek zgrupowań partyzanckich AK Andrzej Kasten „Zulejka”. Postawiono go w 1984 r. w 40. rocznicę śmierci  bohatera. Prochy Ponurego znajdują się w  klasztorze w Wąchocku.

Pomnik Sołtysa
Wąchock oficjalnie nazywany jest stolicą humoru. W 2003 roku w Wąchocku został odsłonięty pierwszy i jedyny pomnik sołtysa w Polsce.

Pomnik Langiewicza
W 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego odsłonięto pomnik dyktatora gen. Mariana Langiewicza. Od 2013 r. znajduję się przy Szkole Podstawowej w Wąchocku.

Pomnik 1919-1920
Pomnik legionistów Józefa Piłsudskiego powstał w 1930 r. Do 2012 r. znajdował się przed szkołą podstawową, a dziś stoi obok Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wąchocku. Pomnik składa się z kolumny oraz tablicy poświęconej poległym mieszkańcom Wąchocka.

Pomnik  św. Jana Nepomucena
Św. Jan strzegł i chronił mieszkańców przed powodzią. Figura św. Jana jest polichromowana, a na niej znajduje się tabliczka z napisem: „Figura przydrożna św. Jana Nepomucena z pierwszej połowy XIX w.  Patron od powodzi”.

Pomnik krzyża w Marcinkowie
Krzyż pochodzi z 1863 roku.

Pomnik Krzyża w Ratajach
31 maja 1973 r. został postawiony nowy dębowy krzyż przez miejscowych gospodarzy. Dedykowany jest bohaterom powstania styczniowego.

Kaplica św. Jacka

Kaplice

Kaplica św. Rocha
Znajduje się na skraju Wąchocka. Pochodzi z 1838 roku, a ufundowana została przez mieszkańca Józefa Obarskiego. Co roku odprawiana jest tu msza polowa.

Kaplica św. Jacka
Kaplica pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku.  Mniejszą kapliczkę ufundowali Agnieszka i Jacenty Siewierscy  w 1821 r. 

Kaplica Zesłania Ducha świętego
Drewniany, jednonawowy kościół wybudowany został według projektu Kazimierza Prokulskiego i Jerzego Bereńcy w 1934 r.

Kaplica św. Zofii
Prawdopodobnie pochodzi z połowy XIX w.  Na ołtarzu znajduje się obraz z alegorią św. Zofii i jej trzema córkami (Wiara, Nadzieja i Miłość). Obraz oraz szafa ołtarza są pozostałościami po rozebranym w 1845 r. kościoła pw. Św. Elżbiety.

Pałac Schoneberga

Pałac Schoenberga
Na terenie obiektu znajdują się pozostałości zakładu metalowego, młynu wodnego oraz kamienicy. Po roku 1888 produkowano w zmodernizowanym zakładzie m.in. walce młyńskie i narzędzia rolnicze. Właścicielem obiektu był w tym czasie Niemiec Neauman, który wybudował przyzakładową, piętrową kamienicę. Po jego śmierci prawa własności przejął zięć Neaumana – Mikołaj Schoenberg, od nazwiska którego zwykło się mawiać o tym obiekcie Pałac Schoenberga. Na przełomie XIX i XX wieku wnętrze pałacu zostało odnowione. Wraz z końcem II Wojny Światowej rodzina Schoenbergów opuściła miasto ze względu na swoje niemieckie pochodzenie, a zakład wraz z przyległymi budynkami i terenami przejęło państwo. Obecnie właścicielem obiektu jest przedsiębiorca ze Starachowic.

Dworek Langiewicza
W okresie powstania styczniowego mieścił się tutaj sztab gen. Mariana Langiewicza. Na jednej ze ścian znajdują się dwie tablice pamiątkowe. Jedna informująca o pobycie Mariana Langiewicza w dworku, druga o poległych mieszkańcach podczas powstania.

Cmentarz Żydowski
Założony w 1908 lub 1911 r. Na terenie cmentarza zachowało się ok. 40 macew, nagrobki w kształcie prostokątnych płyt ozdobione są elementami architektonicznymi, płaskorzeźbami
z ornamentyką roślinno-zwierzęcą.

Cmentarz
Z braku miejsc na cmentarzu przykościelnym ks. Zefiryn Bartyzel założył cmentarz w sąsiedztwie zalewu w roku 1828. Najwyżej znajduję się najstarsza jego część, na której pochowani są najzamożniejsi mieszkańcy miasta. Znajdują się tu również nagrobki powstańców z 1863 r. oraz partyzantów II wojny światowej.

Zagospodarowanie terenu w Marcinkowie
Znajdują się tu miejsca rekreacyjne, postawiono kilka wiat turystycznych, zwiększono ilość miejsc dla wędkarzy. W wolnej chwili można napawać się widokiem oraz spokojem panującym nad oczkiem wodnym.

Wąwóz Rocław
Zbocza wąwozu porośnięte są murawą z licznymi gatunkami roślin naczyniowych. Położony w otulinie, użytek ekologiczny, nr 5 w rejestrze RDOŚ.

Pumptrack

Park rekreacyjno-sportowy

Skatepark, dirt i pumptrack
Nad zalewem miłośnicy rowerów mogą ćwiczyć na skateparku, dircie lub pumptracku.

Aleja Humoru
Do pomnika sołtysa prowadzi droga ze słynnymi dowcipami o Wąchocku. Kilkanaście żartów wprowadzi każdego w dobry nastrój.

Boiska edukacyjne i plac zabaw
Najmłodsi mogą pobawić się na dobrze wyposażonym placu zabaw, a dla starszych mamy bogatą ofertę edukacyjną na świeżym powietrzu.

Boiska, kort, boisko plażowe, siłownia zewnętrzna
Nad zalewem znajdują się  boiska do koszykówki, piłki nożnej, obok jest kort tenisowy, a po drugiej stronie zalewu boisko plażowe, można odreagować stres na siłowni zewnętrznej.

Szalet
Szalet istnieje pod nazwą chatki sołtysa. Budynek został odnowiony i przypomina trochę domek gospodyni domowej.

Wiaty Turystyczne, Promenada
Stojąca niedaleko mostu wiata jest dla tych wszystkich, którzy pragną odpocząć po przejściu 2,5 kilometrowego odcinka promenady wokół zalewu oraz wyciszyć się przy szumie wody.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego
W Wąchocku nie zabrakło również sprzętu wodnego. Można wypożyczyć kajaki, rowerki wodne.

Zabudowa małomiasteczkowa ulic Kościelnej i Starachowickiej
Pięknie zielony Rynek w Wąchocku jest wizytówką miasta. Przy
ul. Starachowickiej znajdują się jeszcze stare parterowe domu
w rzucie prostokąta z dwuspadowymi dachami. 


WYDARZENIA KULTURALNE, IMPREZY SPORTOWE

Wąchock Bike Jam

Przez cały rok na terenie gminy odbywa się szereg spotkań o różnym charakterze. Znany w całej Polsce Piknik archeologiczny „Rydno” przybliża nam sposób, w jaki żyli ludzie pierwotni, Super Rally to cykl dla ludzi lubiących warkot silnika czterech kółek, błoto, piach i adrenalinę, Poland Bike Marathon dla fascynatów wyścigów MTB, Fiesta Balonowa, to zawody dla tych, którym wysokość jest niestraszna, Muzyka w Opactwie zadowoli każdego melomana, a Legenda STARa z zabytkowymi autami jest nie lada atrakcją dla fanów motoryzacji. To oczywiście tylko część z licznie odbywających się w Gminie Wąchock atrakcyjnych imprez.


MAPKA Z WYBRANYMI ATRAKCJAMI TURYSTYCZNYMI

+ Nieoznakowane trasy spacerowe