Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

PARK REKREACYJNO-SPORTOWY

Park Rekreacyjno-Sportowy jest kompleksem położonym w centrum Wąchocka, w najbliższej okolicy rzeki Kamiennej oraz 18-hektarowego zalewu retencyjno-rekreacyjnego. Oddany został do użytkowania w 2008 r. Wokół jego południowego brzegu powstała ponad kilometrowa promenada. Dzisiejszy kształt Parku określa zakończona w 2015 r. rewitalizacja centrum Wąchocka, w ramach której zagospodarowano tereny nad zalewem i rzeką Kamienną. Kompleks powstał z myślą o Mieszkańcach gminy, jej okolic oraz Turystach przyjeżdżających do Wąchocka z różnych regionów Polski i świata. Przeznaczony jest zarówno dla młodszych, jak i starszych odbiorców – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Na jego terenie powstało wiele inwestycji mających na celu zapewnienie relaksu i rozrywki w szeroko pojętym znaczeniu.

Strumień Lipianka

Mimo swej niepozorności oraz długości strumień (rzeczka) nazywany obecnie Lipianka ma ciekawą historię. W niektórych źródłach rzeczka nazywana jest Młynówką w związku z wykorzystaniem jej w dawnych czasach do poruszania młyna na terenie klasztornym. Lipianka wypływa ze źródła w rejonie ulicy Lipowej i początkowo płynęła do ulicy Wielkowiejskiej, przecinała ulicę Kolejową, płynęła wzdłuż ulicy Strażackiej, przecinała ulicę Kościelną a następnie przepływała przez dziedziniec gospodarczy klasztoru i wpadała do rzeki Kamiennej. Do roku 1977r., nie wiadomo jednak od kiedy, strumień płynął wzdłuż ulicy Kolejowej i wpływał do rzeki Kamiennej w okolicy mostu. W roku 1977 ulica Kolejowa była przebudowywana. W tamtym okresie przeniesiono koryto Lipianki na tereny tzw. ogrodów od ulicy Wielkowiejskiej poprzez ulicę św. Rocha do Kamiennej. /źródło: Kazimierz Winiarczyk: „Szkice z dziejów Wąchocka i okolicy”, Wąchock 2008/

Zalew na rzece Kamiennej

Kamienna wraz ze swym dorzeczem stanowi północną granicę hydrograficzną Gór Świętokrzyskich i prawie na całym swym odcinku przepływa przez woj. Świętokrzyskie, w tym przez Wąchock. Jest lewobrzeżnym dopływem Wisły. Różne źródła podają odmienne dane odnośnie długości Kamiennej, a wartość ta mieści się w przedziale 138 do 156 km. Wynika to zapewne z faktu, że pojawiają się  rozbieżności co do miejsca, w którym rzeka ma swój początek. Najczęściej wymienia się bagienne tereny w pobliżu miejscowości Antoniów (woj. mazowieckie) oraz okolice wsi Borki (woj. mazowieckie).

Obecnie istniejący zalew powstał w miejscu istniejącego wcześniej zbiornika, którego początki sięgają czasów staszicowskich. Od wielkiej powodzi, która w roku 1937 zniszczyła urządzenia spiętrzające, był suchym polderem. Po jego odbudowie sukcesywnie powstawały kolejne obiekty służące szeroko pojętej rekreacji. Dzisiaj wokół jego brzegów biegnie 2,5 km oświetlona promenada, spacerowicze mogą skorzystać z licznych ławek, a dzięki połączeniu malowniczym mostkiem jest chętnie wykorzystywany przez trenujących biegaczy lub rowerzystów. Obfitość ryb sprawia, że licznie odwiedzają go również wędkarze.

Wodna przystań

W sezonie letnim do Państwa dyspozycji oddana zostaje przystań, gdzie można wypożyczyć kajaki lub rowerki wodne. Wodny spacer po Zalewie i w górę rzeki Kamiennej jest nie lada urozmaiceniem dla miłośników sportów wodnych.

Słoneczna Plaża

Plaża? Ależ oczywiście. Około 2 tys. m2 piasku, na którym stoi 20 leżaków czeka na każdego, kto kocha opaleniznę i leniwą formę relaksu. Czas spędzony na „Słonecznej Plaży” z pewnością nie jest czasem straconym.

Boisko do piłki plażowej

Tuż obok plaży znajduje się boisko do piłki plażowej, gdzie miłośnicy tego sportu mogą znaleźć wytchnienie od plażowego lenistwa.

Tyrolka i trampoliny

A może na trampoliny? Obok plaży poskakać może każdy. Dwie kolorowe trampoliny dostarczą nie lada radości. A kiedy już braknie tchu, można poczuć wiatr we włosach i przenieść się na tyrolkę, czyli zjazd linowy. Chwilę oddechu i cienia można złapać pod dachem znajdującej się obok wiaty.

Wiaty plenerowe

Na ludzi kochających ognisko i niekoniecznie wieczorny klimat smażonych kiełbasek czekają drewniane wiaty z wydzielonymi miejscami do rozpalenia płomieni. Gitara, śpiew, trzaskające drewno, unoszące się w półmroku iskry…

Skatepark

Największy w województwie świętokrzyskim skatepark znajduje się w najbliższej okolicy boisk i placu zabaw. Ponad 1300 m2 powierzchni oraz najgłębszy bowl betonowy w Polsce robi ogromne wrażenie. To bardzo nowoczesna i ciekawa atrakcja dla wielbicieli deskorolek, rolek i hulajnóg. 

Plac zabaw

Najmłodsi mogą aktywnie spędzić czas na bezpiecznym, ogrodzonym placu zabaw. Wyposażony między innymi w huśtawki, karuzele, piaskownicę oraz elementy do wspinaczki z pewnością ucieszy niejednego malucha i jednocześnie ich opiekunów.

Kort tenisowy, boisko ze sztuczną trawą i wiele więcej

Miłośnicy tenisa ziemnego korzystają z pełnowymiarowego kortu tenisowego, amatorzy piłki nożnej rozgrywają spotkania na znakomicie utrzymanym boisku, a koszykarze i siatkarze spotykają się na przeznaczonych dla nich wielofunkcyjnych, oświetlonych boiskach o poliuretanowej nawierzchni.

Mini Park Linowy

W ramach projektu „Plenerowa Fabryka Zdrowia” zbudowano Mini Park Linowy, który cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród najmłodszych.

Plansza do szachów

Szachy na świeżym powietrzu? Nic trudnego. Przy zalewie znajdują się specjalne stoły z szachownicami, na których można rozegrać partyjkę tej mistrzowskiej gry. Tuż obok znajduje się wielka szachownica, na której bez trudu można zagrać metrowymi figurami.

Plenerowa siłownia

Sport to zdrowie, a forma sama się nie zrobi. Siłownia plenerowa z jedenastoma stanowiskami to miejsce, w którym każdy miłośnik muskułów i zdrowego trybu życia znajdzie coś dla siebie. Korzystają z niej nie tylko ludzie młodzi, ale chętnie zaglądają tam dziarscy Seniorzy. Jest to również idealne miejsce do rehabilitacji po przebytych urazach lub operacjach.

Street Workout Park

Szukasz obiektu, na którym możesz poćwiczyć bez obciążeń? Ciekawa i rozbudowana kombinacja drążków, rurek i pochylni, na której możesz w pocie czoła pracować nad swoją kondycją lub pochwalić się swoją gimnastyczną sprawnością, czeka na Ciebie w Wąchocku.

Traveling Rings

Absolutna nowość na mapie Polski – urządzenie do gimnastyki. Pomysł rodem z Kalifornii przeznaczony jest dla osób w każdym wieku, pozwala na poprawę kondycji, z czasem proste bujanie się na kołach zostaje zastąpione coraz bardziej skomplikowanymi figurami.

Pumptrack

Przy północnej części basenu zlokalizowany jest asfaltowy pumptrack. Ze względu na swoją konstrukcję frajdę na nim znajdą zarówno początkujący, jak również zaawansowani rowerzyści. Tor umożliwia równoległe wyścigi na dwóch pętlach, a każda z nich mierzy 100 m.

Na piechotę

Spacer po okolicy z pewnością należy do przyjemnych. Chodniki połączone ze ścieżką rowerową poprowadzą nas dookoła Zalewu. Aleją Humoru wyłożoną płytami z dowcipami o Wąchocku dotrzemy do pomnika słynnego w całej Europie sołtysa. Klimatyczną drogą z „kocimi łbami” zawędrujemy do Opactwa Cystersów. Piękne rośliny i schludne skwery na pewno ucieszą oko spacerujących. Przechadzając się po zachodzie słońca możemy podziwiać efektownie oświetlone obiekty i aleje.

Coś na ząb

A kiedy mamy już nadmiar wrażeń po całym dniu atrakcji, swoją kuchnią, zimnymi i ciepłymi napojami wabią do siebie, usytuowane w pobliżu Parku punkty gastronomiczne. W okolicy można zjeść pyszne lody, napić się czegoś orzeźwiającego, uraczyć kubki smakowe miejscową kuchnią (słynne pierogi u Cystersów… pycha!).

Telebim

Na budynku GMOPSu, przy kompleksie rekreacyjno-sportowym zawieszony został telebim, na którym wyświetlane są informacje o nadchodzących wydarzeniach, ważne aktualności oraz cieszące oko piękne zdjęcia i filmy z okolicy.

O tych i innych atrakcjach, które oferuje Wam nasze miasteczko, mamy nadzieję przekonacie się osobiście.