Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

We wrześniu, w 84. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego odsłonięto pomnik poświęcony jego bohaterom. Stanął on przy Panteonie Pamięci na terenie Opactwa Cysterskiego w Wąchocku. Warto podkreślić, iż autorem pomnika jest pochodzący z naszego miasteczka rzeźbiarz Ryszard Rymarczyk. Pomnik ma na celu uczczenie pamięci 80. rocznicy złożenia na Wykusie przysięgi przez żołnierzy Jana Piwnika Ponurego.

Powstanie Polskiego Państwa Podziemnego w Wąchocku było odpowiedzią na rosnące zagrożenie ze strony okupacyjnych władz niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej. Było to jedno z działań podejmowanych przez polskie podziemie w celu zachowania polskiej tożsamości narodowej, walki o niepodległość oraz organizowania oporu przeciwko okupantom.

Rocznicowe obchody powstania Polskiego Państwa Podziemnego, co roku organizowane są przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło w Wąchocku i koło w Starachowicach oraz Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Starachowice.

Przy kapliczce św. Jacka, by uczestniczyć w patriotycznym wydarzeniu, spotkali się kombatanci, przedstawicieli władz, służb mundurowych, harcerzy oraz szkolnej młodzieży. Miasto i Gminę Wąchock reprezentował Sebastian Staniszewski, Zastępca Burmistrza.