Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Zabytkowa Zagroda w Marcinkowie

Zabytkowa Zagroda w Marcinkowie

Zabytkowa zagroda. Skansen Wsi w Marcinkowie

Zabytkowa Zagroda Marcinkowie dała drugie życie chacie z 1895 roku oraz zabudowaniom gospodarczym – oborze, stodole, ziemnej piwnicy.

Wystawa i ekspozycje powinny zainteresować nie tylko dzieci, także starsi znajdą tam coś interesującego dla siebie. Pan Stanisław to osoba przepełniona pasją. Kiedy opowiada o swojej kolekcji zaraża entuzjazmem, a swoją wiedzę przekazuje z radością i iskrą w oku.

Historia Zabytkowej Zagrody zaczyna się w 2007 r., kiedy to na ojcowiznę powraca pani Teresa wraz z mężem Stanisławem Jaruszewiczem. Pan Stanisław od dzieciństwa pasjonował się gromadzeniem, początkowo znaczków czy starych pocztówek. Z czasem pasja ta przerodziła się w profesjonalne kolekcjonerstwo.

Zagroda w Marcinkowie jest przykładem typowej zagrody wiejskiej gminy Wąchock. Składa się z czterech budynków inwentarskich i stodoły. Między budynkami znajduje się podwórko, na którym znajduje się studnia z żurawiem.

Całą chatę z oryginalnym wyposażeniem z lat trzydziestych XX w. przeznaczono do prezentacji dawnych przedmiotów codziennego użytku.

W każdym z budynków znajdują się wystawy tematyczne. Można między innymi podziwiać warsztat krawiecki, szewski, tkacki czy imponującą ekspozycję dotyczącą prasownia i prania. W zabudowaniach gospodarczych można zobaczyć zabytkowe i urządzenia rolnicze.

Zabytkowa zagroda to miejsce, w którym można się przenieść w czasie.

Pan Stanisław serdecznie zaprasza do kontaktu i spotkania się w jego zabytkowej zagrodzie.

Adres: Marcinków 78A, 27-215 Wąchock
tel. 505 058 126 – zwiedzanie po uzgodnieniu telefonicznym