Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

20 maja – Światowy Dzień Pszczół

Pszczoły = życie

Sygnały o wytruciu pszczół opryskami dla nich toksycznymi docierają z wielu miejsc naszego kraju, a także z terenu naszej gminy. Wykonane zabiegi oprysków doprowadzają do zatrucia przede wszystkim tzw. pszczół lotnych. Z powodu stosowania chemii i pestycydów populacja pszczół na terenie naszego kraju jest coraz mniejsza.

Z powodu oprysków giną pszczoły, które przebywają w tym czasie na polach i łąkach miododajnych pozyskując pyłek oraz te, które próbują wrócić do uli. Zakażone owady, którym udało się dotrzeć do domu są niestety przez zdrowe owady zabijane w celu nierozprzestrzeniania się zakażenia. Odbudowa pszczelich rodzin to trudna i kosztowna praca, dlatego bartnicy apelują między innymi do rolników i sadowników, aby nie przeprowadzali oprysków w czasie, kiedy pszczoły są poza ulami.

Od oprysków giną nie tylko pszczoły. Zatruciu ulegają także inne owady, a wszystko to przez wykorzystywanie złych środków oraz wykonywanie ich w złych porach. Najbezpieczniejszą dla owadów porą na opryski są godziny wieczorne i nocne, po godzinach lotu pszczół, czyli po godzinie 20-tej. Należy zwrócić uwagę, aby do opryskiwania roślin używać środków biologicznych, najmniej szkodliwych, pochodzących z pewnego źródła, od sprawdzonych producentów. Należy pamiętać także o kierunku wiatru.

Przypadki nieprawidłowości w zakresie stosowania środków ochrony roślin należy zgłaszać do Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (inspektorat wojewódzki): www.piorin.gov.pl/wiorin/