Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Akcja Fundacji „Różowa Skrzyneczka”

Akcja Fundacji „Różowa Skrzyneczka”

Szkoła Podstawowa w Parszowie włączyła się do akcji Fundacji „Różowa Skrzyneczka”.

Ten ogólnopolski program działa w szkole od stycznia 2022 r. dzięki inicjatywie Agnieszki Mijas. Ma on na celu przeciwdziałanie tak zwanemu wykluczeniu menstruacyjnemu, zapewnieniu powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny dla dziewcząt oraz rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole. Przełamuje tym samym temat tabu związany z menstruacją.

W szkole w toaletach damskich, w części przeznaczonej dla kl. IV- VIII zawisła różowa skrzyneczka wyposażona w podpaski, chusteczki higieniczne, z których może skorzystać każda uczennica. Jest ona systematycznie uzupełniana zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar.

Szkoła w Parszowie jest pierwszą w powiecie starachowickim placówką, w której pojawiła się różowa skrzyneczka. W Polsce jest ich już ponad 3.000, nie tylko w szkołach, ale także w biurach, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach.

Akcja spotkała się z pozytywnym odbiorem uczennic. To odpowiedź na ich potrzeby, na sytuacje, w których nie mają możliwości zakupu środków higieny. Skrzyneczki umieszczone w  łazienkach zapewniają młodym dziewczętom dyskrecję i komfort z ich korzystania.