Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Aleksy Banaczkowski – przedpołudnie wspomnień w Wąchocku

Aleksy Banaczkowski – przedpołudnie wspomnień w Wąchocku

Czymże jest pamięć, jeśli nie powrotem w czasie… Niezwykłym wehikułem, który pozwala nam odbyć podróż ku temu, co minione. Zadziwiające jest, że im dalej jesteśmy od tego, co przeżyliśmy, tym mocniej za tym tęsknimy. Liść, kwiat, szkolny dzwonek, pierwsza a może ostatnia ławka, sukcesy, porażki, czyjś uśmiech, ciepło dłoni… Pamięć to malarz powrotów, to „dusza utęskniona” przywracająca okruchy życia”…

Aleksy Banaczkowski, mimo że ostatnie lata spędził w Warszawie, nigdy o Wąchocku nie zapomniał – a Wąchock nie zapomina o nim.

W poniedziałek, 20 listopada 2023 r. byliśmy świadkami symbolicznej chwili – odsłonięcia pamiątkowej tablicy Aleksego Banaczkowskiego.  Została ona umieszczona na budynku Zespołu Placówek Oświatowych, szkole, której pan Aleksy był pierwszym kierownikiem. Uroczystość związana z odsłonięciem tablicy odbyła się w ZPO w Wąchocku. Właśnie tam Aleksy Banaczkowski pojawił się we wspomnieniach dyrektor szkoły, Doroty Janas, Kazimierza Winiarczyka, swojego wnuczka – Tomasza Nowaka oraz uczniów (w pełnym wzruszeń występie artystycznym przygotowanym pod okiem Bożeny Markiewicz i Ewy Śliwy).

Tego dnia byli z nami: o. Opat Eugeniusz Augustyn, Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock, Jarosław Samela, wnuk Aleksego Banaczkowskiego – Tomasz Nowak z małżonką Marią, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wąchocku, Sylwester Rudzki, radni: Zofia Miernik, Kazimierz Winiarczyk (emerytowany dyrektor szkoły w Wąchocku), projektantów i wykonawców tablicy: Leszek Dróżdż oraz Sylwester Kiełek, dyrektor MGOK w Wąchocku, Marian Susfał, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki, Małgorzata Polakowska, przewodniczący zarządów Osiedli Północ i Południe: Elżbieta Błach oraz Michał Lefek oraz przyjaciele i sympatycy szkoły, nauczyciele i uczniowie.


Było to spotkanie pełne wzruszeń i refleksji…