Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Budowa obwodnicy Wąchocku w toku

Minął rok od podpisania umowy na realizację budowy obwodnicy Wąchocka. W zorganizowanej z tej okazji przez Poseł na Sejm RP Agatę Wojtyszek konferencji udział wzięły przedstawiciele samorządu Miasta i Gminy Wąchock z burmistrzem Jarosławem Samelą, przedstawiciel firmy Strabag oraz liczne media. Odbyła się ono 6 grudnia w Wielkiej Wsi w miejscu bazy dla maszyn budowlanych.

Przede wszystkim rozmawiano o budowanej obwodnicy Wąchocka i związanych z tym pracami. Przypominamy, że inwestycja ta powstaje w ramach rządowego programu 100 obwodnic. W realizacji jest, jako pierwsza w świętokrzyskim, a szósta w kraju.Pomimo że, samej drogi jeszcze prawie nie widać, to trwają prace przygotowawcze. Przekładane są sieci wodociągowe, sanitarne i gazowe, zakończono prace archeologiczne i saperskie,w trakcie aktualizacji i uzgodnień jest dokumentacja. Zakończenie wykonania zadania planowane jest na listopad 2024 r.

Poseł Agata Wojtyszek podsumowała pierwszy rok prac na budowie oraz przypomniała o innych realizowanych w ramach Programu 100 obwodnic oraz Programu Budowy Dróg Krajowych zadaniach drogowych.

Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock swą wypowiedź podkreślił znaczącym zdaniem: – Drogi nie mają barw politycznych. Faktem jest, iż dzięki przygotowanej lata wstecz dokumentacji dotyczącej budowy „łącznika S7 z DK nr 9” możliwe było ogłoszenie przetargu na budowę tej drogi. 

W ramach inwestycji powstanie prawie 12 kilometrowy odcinek dwujezdniowej drogi krajowej o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku, o ruchu przyspieszonym. Dzięki przebiegowi drogi po nowym śladzie możliwe będzie wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta Wąchocka. W ramach zadania powstaną także: cztery skrzyżowania – z czego trzy z sygnalizacją świetlną, miejsce kontroli i ważenia pojazdów, ścieżka pieszo-rowerowa o długości 2,2 km oraz pełna infrastruktura techniczna. Wybudowana zostanie nowa przeprawa mostowa nad rzeką Żarnówką oraz 10 obiektów inżynierskich, 4 przepusty i przejścia ekologiczne. Zakres robót obejmuje również modernizację i przebudowę dróg poprzecznych i dojazdowych, urządzenia ochrony środowiska tj. ekrany akustyczne, urządzenia podczyszczania wód opadowych, ogrodzenia i przejścia dla dużych i małych zwierzą oraz elementy zieleni.

Szef kontraktu z firmy Strabag, Bogdan Cencek: – Firma Strabag ma bardzo duże doświadczenie w realizowaniu tego typu inwestycji. Według założeń prace będą zakończone na pół roku przed terminem. Planowane są cztery duże skrzyżowania, z czego trzy z sygnalizacją świetlną. Jeśli chodzi o utrudnienia dla kierowców podczas robót wystąpią one w miejscu włączenia się do ruchu przy DK 42 (miejsce spotkania), lecz wykonawca dołoży wszelkich starań, żeby utrudnienia te były jak najmniejsze.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wąchocku Sylwester Rudzki podkreślał ważność budowy obwodnicy, która w znacznym stopniu poprawi komfort i bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz wpłynie na bezpieczeństwo pieszych Mieszkańców naszej gminy.