Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Chcesz pomóc – przeczytaj

Mieszkańcy Gminy Wąchock czynnie włączają się w pomoc dla ukraińskich uchodźców wojennych, którzy szukają wsparcia w tym trudnym dla nich czasie. Prowadzone są zbiórki rzeczowe dla potrzebujących, dużo w tym wszystkim empatii i Waszego zaangażowania, za co jesteśmy Wam ogromnie wdzięczni.

W obliczu tragedii umiecie świetnie się zorganizować, zbiórki trwają. Uczulamy jednak wszystkich na fakt, żeby oddawać rzeczy, przedmioty, które faktycznie będą mogły się przydać. Nie oddawajcie starych ciuchów, łachów, które zalegają Wam w szafach, ani innych rzeczy, które do użytku nadawać się nie będą. Uczulamy Was na to głównie ze względu na szacunek dla osób potrzebujących. Podstawowym kryterium niech będzie odpowiedź na pytanie – czy sam użyłbym tego co chcę przekazać? Najlepszą i najefektywniejszą pomocą jest przekazanie tego, co konkretna osoba potrzebuje. Zgodnie z poleceniem Wojewody Świętokrzyskiego zebrana w danej gminie pomoc powinna w pierwszej kolejności trafić do uchodźców znajdujących się właśnie w tej gminie.

Na terenie naszej gminy pojawili się już pierwsi obywatele z Ukrainy. Przyjmowani są przez naszych Mieszkańców jako goście, z potrzeby serca i pomocy humanitarnej. Uchodźcy, którzy nie mają gdzie zostać zakwaterowani powinni skierować się do punktu skoordynowanej pomocy – w naszym województwie zlokalizowane są w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, al. IX Wieków Kielc 3 (punkt główny) i Dworcu Autobusowym – Punkt Promocji Kielc (wejście A), ul. Czarnowska 12.

Wszystkie ważne i bieżąco aktualizowane informacje można znaleźć na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców pod adresem https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina2

Głównym koordynatorem zajmującym się zbieraniem rzeczy potrzebnych dla ukraińskich uchodźców przebywających na terenie Gminy Wąchock lub tych, którzy do nas przybędą jest Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wąchocku. Tam kierujcie pytania o to, co jest aktualnie potrzebne. Tam zgłaszajcie chęć udostępnienia lokali dla potrzebujących. Osoby, które już udzieliły schronienia również mogą się zgłosić, aby w te miejsca dostarczyć pomoc. Razem stwórzmy bazę potrzeb i potrzebujących.

Numery telefonów, pod którymi możecie zgłaszać zapytania i miejsca do ulokowania potrzebujących:

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wąchocku:

41 271 50 34 lub 787 094 050,

W Starostwie Powiatowym otrzymacie informację o osobach, którym można przekazać pomoc: 515 195 380.

Pamiętajcie: nie podejmujcie działań na własną rękę, niech zostanie zachowana w nich logika i porządek. To bardzo ważne!

W MGOPS prowadzona jest zbiórka przedmiotów pierwszej potrzeby, dla osób, które tymczasowo zostaną na terenie Gminy Wąchock. Do odwołania, w godz. 7:00-15:00 do placówki przynosić można przedmioty takie jak:

  • Środki higieniczne i ochronne,
  • Środki czystości,
  • Nowe kołdry, koce, pościele,
  • Pampersy i inne środki ochrony dla dzieci,
  • Odzież po wcześniejszym kontakcie z ośrodkiem, który będzie mieć informacje na temat rozmiarów i płci,
  • Żywność tylko z długim terminem ważności.

Jeśli mamy inne rzeczy, które uważacie, że mogłyby się przydać skontaktujmy się wcześniej z MGOPS.