Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Chemiczne show w ZPO w Wąchocku, czyli spotkanie z dr Zbigniewem Szydło

Z inicjatywy nauczyciela chemii Emilii Staniszewskiej w Zespole Szkół Oświatowych w Wąchocku po raz kolejny odbył się spektakularny pokaz eksperymentów chemicznych. Uczniowie spotkali się z panem dr Zbigniewem Szydło, który jest doskonałym chemikiem, eksperymentatorem oraz wieloletnim nauczycielem chemii.

Doktor Zbigniew Szydło urodzony w Londynie, w polskiej rodzinie patriotycznej, to wieloletni nauczyciel, autor książek i artykułów naukowych oraz jeden z najbardziej znanych popularyzatorów chemii w Anglii. W Polsce szczególną sławę przyniosły mu widowiskowe pokazy z chemicznymi eksperymentami, które rozpoczął dziesięć lat temu pokazem w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku. W naszej gminie pojawił się jeszcze później dwukrotnie – w ZPO w Wąchocku oraz Szkole Podstawowej w Parszowie. Zbigniew Szydło jest wieloletnim przyjacielem Williama Romańskiego, twórcy Międzynarodowego Festiwalu Muzyka w Opactwie.

Prowadzone przez doktora pokazy chemiczne były wyśmienitym pokazem nauczania poprzez zaangażowanie wszystkich zmysłów oglądających je widzów. Również sposób zadawania prostych pytań zgromadzonym uczniom rozbudzał ciekawość i zmuszał do analitycznego myślenia.

Prezentowane w ZPO chemiczne show obfitowało w dużą ilość efektów kolorystycznych, świetlnych i dźwiękowych. Ponadto eksperymenty były opatrzone fachowym komentarzem pana dr Szydło, sięgającym historii tworzenia się chemii, jako nauki. Spotkanie było dla młodzieży niezapomnianym pokazem tej ciekawej nauki, kto wie być może przyszli absolwenci wybiorą ten niewątpliwie trudny i wymagający kierunek w swoich przyszłych studiach.

W ramach podziękowania za kolejny wspaniały pokaz eksperymentów w Wąchocku pan dr Szydło otrzymał z rąk wicedyrektor ZPO Elżbiety Niedziałek oraz zastępcy burmistrza Sebastiana Staniszewskiego upominek w postaci grafiki przedstawiającej Opactwo Cystersów w Wąchocku.