Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

EKO działania na terenie naszej gminy…

EKO działania na terenie naszej gminy…

czyli walczymy z plastikiem.

Każdy nas doskonale zdaje sobie, że zmorą obecnych czasów jest nadmiar śmieci. W szczególności kłopotliwe są ilości plastiku, który codziennie zużywa się w gospodarstwach domowych.

Edukacja EKO jest przekazywana najmłodszym mieszkańcom naszej planety, w tym naszym dzieciakom, już na poziomie nauczania wczesnoszkolnego. Temat bycia EKO towarzyszy dzieciom i młodzieży w późniejszym okresie ich życia. Ale czy to faktycznie przekłada się na stosowanie wiedzy w życiu codziennym?

I pytanie zasadnicze: czy my, jako dorośli dajemy dobry przykład do naśladowania? Patrząc po ilościach śmieci, jakie w tonach zostały zebrane w ostatnim czasie z terenu naszej gminy (akcje wolontariuszy), nie jest dobrze. Przede wszystkim należy zacząć od siebie…

W latach od 2013 do 2021 odbiór plastiku z terenu naszej gminy można zaokrąglić do 120 ton w ciągu roku. Kosztuje to gminę około 120 tys. zł rocznie – podsumowując: koszty nie są małe. Ograniczając zużywanie plastiku w domach, jednocześnie oszczędzamy pieniądze, własne pieniądze. Mniejsza ilość śmieci jest jednoznaczna z mniejszymi opłatami za wywóz odpadów. To są Wasze pieniądze.

A woda?

Czy jej racjonowanie, oszczędzanie i użytkowanie z głową ma większy sens? Oczywiście, że tak. Woda jest podstawą życia na ziemi. Bez niej nie ma nic. Można odważnie rzec, że mamy jej w nadmiarze, że wciąż zdarzają się powodzie. Ale… zwróćcie uwagę na pogodę jaka ostatnia nam towarzyszy (właśnie zaczęło padać 😉 ). Opady znikome, wszędzie panuje susza. W niektórych gminach już wprowadzono zakaz podlewania ogródków wodą pochodzącą z wodociągów.

A jak się ma plastik do wody? Na wyprodukowanie litrowej butelki plastikowej zużywa się 3 litry wody! Mało czy dużo? 20 tysięcy – tyle butelek plastikowych na sekundę wytwarza się na Ziemi każdego dnia. Pomnożyć to przez 3 litry każda i mamy niebagatelną ilość wody do tego zużytą.

Pić wodę trzeba, odpowiednio nawodniony organizm, to zdrowszy organizm.

Można ograniczyć zużycie plastiku i jednorazowe butelki zastąpić wielorazowymi. Czyli do brzegu 😉

Mając na uwadze dobro naszej planety wzięliśmy udział w projekcie „EKOlogiczni Liderzy LGD”. Przekazaliśmy wszystkim naszym uczniom z klas 0-8 butelki Dafi. Butelki wielorazowego użytku, filtrujące wodę pochodzącą z kranu. Wszystko w ramach kampanii edukacyjnej „Zrezygnuj z kupowania wody – Chroń siebie i środowisko”. Kampania dzięki Stowarzyszeniu ”LGD – Wokół Łysej Góry”.

EKO działania na terenie naszej gminy… … czyli walczymy z plastikiem.