Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Gala wręczenia nagród – laureaci ze szkoły w Wielkiej Wsi

Gala wręczenia nagród w Warszawie – laureaci ze szkoły w Wielkiej Wsi

Za nami gala wręczenia nagród w konkursie „Śladami bohaterów AK„! Szkoła Podstawowa z Wielkiej Wsi ma się czym pochwalić. Uczennice i absolwent szkoły znaleźli się w gronie laureatów tego ogólnopolskiego konkursu historycznego.

„Wykusowe Wilki”, czyli Lena Tomczak, Lena Kowalik i Dawid Tokarski pod okiem lidera, p. Katarzyny Dudy i wsparciem szkolnego pedagoga, p. Kingi Barszcz oraz p. Banaczkowskiego – syna słynnego „Czortka” z ugrupowania Ponurego pojechali do Muzeum Powstania Warszawskiego, by uczestniczyć w wyłonieniu zwycięskiej drużyny.

Zadaniem uczniów i uczennic było zbadanie historii swojej rodziny, miejscowości i regionu poprzez wywiady, wizyty w muzeach czy lekturę źródeł i opracowań. Na tej podstawie młodzież, w 3-osobowych grupach na wzór trójek, komórek konspiracyjnych w czasie okupacji, kręciła filmy w formule Instastories, a także opracowywała punkty szlaku pamięci polskiego podziemia w aplikacji ToTuBy.

W efekcie konkursu powstało prawie 70 krótkich filmów przedstawiających znalezione historie.

W trakcie gali ogłoszono ostateczne wyniki konkursu – wyróżnionych zostało 25 drużyn, a nagrodę główną otrzymało 5, a wśród nich właśnie nasza –  Wykusowe wilki z Wielkiej Wsi w województwie świętokrzyskim za opowieść o bazie polskich partyzantów na Wykusie.

Poza nagrodami otrzymali również tablice upamiętniające opisaną historie, która zostanie umieszczona przez młodzież w ich szkole. Dzięki temu postanie szlak pamięci polskiego podziemia. Udało się również otrzymać osobiste dedykacje na dyplomach od prawnuczka rotmistrza Witolda Pileckiego.

Serdecznie gratulujemy drużynie i jej liderce!

Mecenasem konkursu była Fundacja Grupa PGE,  a patronami honorowymi: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Źródło: spwielkawies.eu