Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Kompostowniki a poziom recyklingu

Kompostowniki a poziom recyklingu

Na zdjęciu znajduje się drewniana, czarna kompostownia zbudowana z desek, ustawiona na trawie na skraju polany. W tle widać rzadki las z brzozami oraz fragmenty łąki. Na kompostowni leżą suche liście, a otoczenie wygląda na wczesnowiosenne.

Nasza gmina, to nasza mała ojczyzna i nasz świat, o który wspólnie powinniśmy zadbać. A pomimo, iż temat segregacji śmieci, recyclingu i świadomego zarządzania odpadami jest omawiany od lat, tak do osiągnięcia odpowiedniego stanu rzeczy jesteśmy daleko.

To nie jest tak, że wszyscy robimy to źle i nic z tego nie będzie. Duża część naszej społeczności doskonale sobie radzi z własną gospodarką odpadami, segregacją. Pierwsza rzecz, to patrzmy na siebie i swoje najbliższe otoczenie. Nikt lepiej nie będzie wiedzieć, czy w odpowiedni sposób prowadzimy własną gospodarkę odpadami.

Zacznijmy od kompostowników

Kompostownik to miejsce, które można wygospodarować na własnym podwórku, nawet, kiedy wydaje nam się, że nie mamy na nim miejsca. Widzieliśmy takie mini gospodarstwa w naszej gminie, gdzie wydawać by się mogło, że założenie kompostownika byłoby niemożliwe – a jednak. Dzięki kompostownikowi możemy „produkować” naturalny nawóz organiczny do wykorzystania w ogrodzie, na działce, w warzywniaku czy do kwiatów – rośliny na pewno się za to odwdzięczą. Ważne! Trzeba wiedzieć, co może trafić do kompostownika, a co jest raczej niewskazane.

Wyobraźmy sobie sytuację idealną, że wszyscy mieszkańcy Gminy Wąchock posiadają kompostowniki. Co się wtedy dzieje? Znacznie zmniejszają się koszty za wywóz śmieci. Za bioodpady gmina/mieszkańcy płacą takie same pieniądze, jak za komunalne (zmieszane). Jako, iż zadajemy sobie sprawę z faktu, że stanu idealnego nie osiągniemy nigdy, natomiast mamy duże szanse na chociażby zbliżenie się do niego.

Pytanie do osób, które nie kompostują odpadów: a Ciebie co może przekonać do założenia kompostownika?