Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

„Łączy nas krew, która ratuje życie”

„Łączy nas krew, która ratuje życie”


Krwi nie można niczym zastąpić ani jej wyprodukować, dlatego trzeba się nią dzielić zostając Honorowym Krwiodawcą!

Dar Krwi jest często potrzebny pacjentom, w tym dzieciom z oddziałów hematologii, pacjentom z chorobami nowotworowymi, z krwotokami, poszkodowanym w wypadkach, pacjentom czekającym na operacje kardiochirurgiczne, ortopedyczne i przeszczepy narządów.

Jedynym źródłem tego bezcennego leku jest każdy zdrowy, pełnoletni człowiek.

Czym jest krew?

Krew jest płynną tkanką, krążącą w naczyniach krwionośnych dzięki czynności serca. Składa się z części płynnej – osocza oraz krwinek: czerwonych, białych i płytkowych. W organizmie dorosłego człowieka krąży ok. 5 litrów krwi (8% masy ciała). Krew pełni w organizmie szereg kluczowych funkcji (odżywianie, oddychanie, wydalanie, ochrona przed zakażeniami, transport hormonów). To krwinki czerwone poprzez swoje cechy antygenowe decydują o podziale grup krwi w polskim społeczeństwie: Tylko 15 % populacji polskiej posiada krew Rh ujemną, dlatego też często borykamy się z jej niedoborem.


KTO MOŻE ODDAĆ KREW?

 • krew mogą oddawać osoby między 18 a 65 rokiem życia, zdrowe, które ważą ponad 50
  kilogramów;
 • żeby oddać krew trzeba być wypoczętym;
 • dzień wcześniej należy wypić około dwóch litrów wody;
 • w dniu oddania krwi trzeba koniecznie zjeść lekkostrawny posiłek;
 • należy posiadać ze sobą dowód osobisty, paszport lub aplikację mObywatel;
 • przyjmowane leki należy skonsultować z naszym lekarzem kwalifikującym;
 • nie można mieć żadnej infekcji (gorączka, opryszczka, katar, kaszel);
 • jeżeli przechodziliśmy zabiegi chirurgiczne dyskwalifikacja tymczasowa na 4 miesiące przed oddaniem krwi;
 • zabiegi ambulatoryjne (szycie rany, ewakuacja ropnia, usunięcie ciała obcego, kaszaka, włókniaka, tłuszczaka, paznokcia) – dyskwalifikacja tymczasowa na 7 dni (14 dni od zakończenia antybiotykoterapii, jeśli stosowana);
 • tatuaż, makijaż permanentny, piercing dyskwalifikuje tymczasowo na 4 miesięcy przed oddaniem krwi;
 • akupunktura, mezoterapia (sprzęt jednorazowy) – dyskwalifikuje na 24 godziny zabiegi z użyciem „botoxu” – dyskwalifikuje na 36 dni;
 • kwas hialuronowy i depilacja bez naruszenia ciągłości skóry – nie dyskwalifikuje tymczasowo;
 • 6 miesięcy po urodzeniu dziecka;
 • leczone nadciśnienie, hiperlipidemia, hiperglikemia nie musi dyskwalifikować (do decyzji lekarza kwalifikującego).
  P A M I Ę T A J!
  Aby Twoja krew stała się pełnowartościowym lekiem należy się przygotować:
  P A M I Ę T A J!
  Po oddaniu krwi także pij dużo płynów, unikaj większych wysiłków fizycznych, nie dźwigaj ciężarów w ręce, z której pobrano krew.

  WARTO POZNAĆ KILKA PRAWD NA TEMAT ODDAWANIA KRWI:
 • Krwi nie można wyprodukować! – krew jest tak cenna, gdyż nauka nie zna sposobu na jej laboratoryjne pozyskiwanie. Jedyną fabryką krwi jest ludzki organizm. Każda grupa krwi jest jednakowo cenna.
 • Oddawanie krwi jest bezpieczne – krew jest pobierana przy wykorzystaniu sprzętu jednorazowego użytku, przez profesjonalny personel medyczny, w sterylnych warunkach. Oddając krew niczym nie ryzykujesz.
 • Oddanie jednej jednostki krwi jest obojętne dla zdrowia dorosłego człowieka – jednorazowo pobierane jest jedynie 450 ml krwi, które trwa ok 8-10 minut. Już po 2-3 godzinach ilość krwi w organizmie się wyrównuje. Oddanie krwi nie powoduje żadnych skutków ubocznych.
 • Krew można oddawać co 8 tygodni:
 • kobiety 4 razy w roku,
 • mężczyźni 6 razy w roku.
 • Nie trzeba znać swojej grupy krwi ani wykonywać specjalistycznych badań na własną rękę – każdy, kto chce oddać krew, jest najpierw poddawany medycznej kontroli stanu zdrowia. Większość z nas to potencjalni dawcy krwi. Istnieją jednak pewne ograniczenia, np. wiekowe i medyczne.
 • Oddawanie krwi nie uzależnia – organizm człowieka produkuje dokładnie tyle krwi, ile potrzebuje. U stałych dawców krwi nie występuje zjawisko nadprodukcji, zatem nie można się uzależnić od jej oddawania.
 • Krew oddaje się nieodpłatnie – krew to bezinteresowny i bezcenny dar życia. Jako dawca krwi możesz jednak liczyć na różne przywileje m.in.: regularne badania, posiłek regeneracyjny (czekolad), dwa dni wolne od pracy, rozliczenie kosztów dojazdu do punktu krwiodawstwa. Więcej informacji na stronie www.rckik-kielce.com.pl. Letnie miesiące, to okres, w którym drastycznie spada liczba czynnych krwiodawców na terenie naszego województwa, co skutkuje dużym niedoborem krwi i jej składników potrzebnych do ratowania życia i zdrowia pacjentów w świętokrzyskich szpitalach.
  A czy jesteś też potencjalnym dawcą szpiku w rejestrze naszego Ośrodka Dawców Szpiku? Kandydat na potencjalnego dawcę szpiku musi spełniać te same wymagania zdrowotne jakie są stawiane krwiodawcom oraz powinien najpierw zapoznać się z informacjami dotyczącymi dawstwa szpiku, które są dostępne w miejscu rejestracji oraz na stronie: www.rckik-kielce.com.pl. Musisz wiedzieć, że będąc kandydatem na potencjalnego dawcę szpiku, Twoje zakodowane dane znajdą się w rejestrach międzynarodowych. W ten sposób możesz uratować życie choremu w każdym zakątku świata. I ty możesz zostać honorowym dawcą szpiku i uratować czyjeś życie!
  Oddałeś krew i zostałeś Honorowym Dawcą Krwi!
  Dziękujemy Ci w imieniu chorych,
  mając nadzieję, że oddasz krew jeszcze wiele razy.

  Czy wiesz, że z Twojej krwi (450 ml krwi pełnej) wytwarzamy następujące składniki krwi:
 • Koncentrat Krwinek Czerwonych (KKCz) – ważny 42 dni do użycia klinicznego, w celu uzupełnienia utraconej krwi oraz w leczeniu niedokrwistości,
 • Koncentrat Krwinek Płytkowych (KKP) – ważny 5 dni do użycia klinicznego, w sytuacji niedoboru płytek krwi i ich funkcjonalnych zaburzeń,
 • Osocze Świeżo Mrożone (FFP) – ważne 3 lata do użycia klinicznego, lecz dopiero po uzyskaniu karencji, która zależy tylko od Ciebie! (dlaczego? czytaj dalej…)

Przywileje Honorowego Dawcy Krwi
Krwiodawcy po oddaniu krwi przysługuje
 2 dni wolnego – zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecności w miejscu nauki/pracy w dniu oddania oraz w dniu następnym,
 9 czekolad (wartość kaloryczna 4.500 kilokalorii),
 zwrot kosztów za dojazd do najbliższej placówki służby krwi RCKiK Kielce ()  bezpłatny 30 dniowy bilet komunikacji miejskiej na terenie miasta Kielce ()  najwcześniej po trzech dniach od oddania krwi bezpłatne wyniki badań: ▪ – hemoglobina ▪ – morfologia krwi (1 raz w roku) ▪ – markerów wirusów HBV, HCV, HIV ▪ – grupy krwi w układzie AB0 i czynnik Rh (potwierdzony wynik)  Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi,  raz w roku zaświadczenie do Urzędu Skarbowego celem odliczenia rocznej darowizny oddanej krwi od podstawy opodatkowania,  Tytuły i odznaki:  Zasłużony Honorowy Dawca Krwi (III, II, I stopnia) po oddaniu krwi: Kobiety – 5, 10 i 15 litrów, Mężczyźni – 6, 12 i 18 litrów.  Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu: Kobiety i Mężczyźni – co najmniej 20 litrów krwi. (po złożeniu stosownego formularza w Rejestracji, formularze również dostępne na stronie www.rckik-kielce.com.pl) ( w tym do Oddziałów Terenowych w Końskich, Ostrowcu Świętokrzyskim, Skarżysko-Kamiennej, Sandomierzu oraz do stałych miejsc poboru krwi: Staszów, Starachowice, Busko-Zdrój.
(
) od daty oddania krwi w siedzibie RCKiK w Kielcach lub na akcji wyjazdowej poboru krwi na terenie miasta Kielce (po otrzymaniu z Rejestracji RCKiK zaświadczenia, należy udać się do jednego z Punktów Sprzedaży Biletów ZTM na terenie Kielc).
Dodatkowo! Zdobywaj nagrody – przystępując do comiesięcznej akcji dla Honorowych Krwiodawców np.
„Dawcom w Darze”. – patrz: www.rckik-kielce.com.pl/dla-dawcow/akcje-promocyjne.Z uzyskanymi tytułami i odznakami wiążą się dodatkowe przywileje, zgodnie z aktualnymi decyzjami i uchwałami
podjętymi na terenie miast i gmin województwa (więcej informacji na stronach internetowych urzędów, instytucji miast i gmin).