Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Nie odkładaj zdrowia na potem. Przyjdź na bezpłatną mammografię!

Strona główna Wiadomości Nie odkładaj zdrowia na potem. Przyjdź na bezpłatną mammografię!
Mobilna pracownia mammograficzna z logo „moja mammografia” zaparkowana na utwardzonym placu. Na jasnej, nowoczesnej przyczepie widoczny jest numer rejestracji 58 767 34 44 oraz grafika przedstawiająca stylizowaną pierś i lupę. Do wejścia prowadzą metalowe schody z poręczą. Zdjęcie wykonane w słoneczny dzień, na tle nieba z delikatnymi chmurami.

Mimo śniegów i mrozów mammobusy nie zwalniają tempa i już nadjeżdżają. By kobiety mogły w porę wykonać mammografię. To ważne, bo u Polek rak piersi jest notowany ponad dwukrotnie częściej niż drugi w kolejności pod względem zachorowalności rak płuca. A wcześnie wykryta choroba, to duże większe szanse na powrót do zdrowia. Z profilaktycznej, bezpłatnej mammografii bez skierowania skorzystać mogą panie między 45 a 74 rokiem życia.

W Polsce diagnozuje się ponad 21 tys. nowych zachorowań na nowotwór złośliwy piersi rocznie!Jak podaje portal onkologia.gov.pl[1], na przestrzeni lat corocznie ta liczba stale rośnie (z wyjątkiem 2020 roku – spadek był najprawdopodobniej związany z ograniczeniami w dostępie do opieki zdrowotnej, wywołanymi pandemią COVID-19).

Lekarze są jednogłośni – czym wcześniej zdiagnozowana choroba, tym szanse na wyleczenie są większe. Tymczasem dwie trzecie Polek wciąż nie korzysta z profilaktycznych badań piersi, które można wykonać bezpłatnie i bez skierowania[2]. Aby się zapisać, można m.in. wejść na stronę rejestracja.mojamammografia.pl lub zadzwonić pod numer 58 767 34 44.

– Samo badanie trwa kilka minut i wcześniej nie trzeba się do niego przygotowywać. Mammografia polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich, po dwa dla każdej piersi – mówi Andrzej Stencel, prezes firmy Geneva Trust Polska, która od lat na zlecenie NFZ wykonuje bezpłatną mammografię – w ubiegłym roku zrealizowała ponad 255,3 tysięcy takich badań w ok. 5 tysiącach miejscowości we wszystkich województwach.

W najbliższym czasie mammobusy przyjadą m.in. do:

  • 17.02.2026     Krynki gm.Brody przy Centrum Rehabilitacji i Edukacji Społecznej, ul. Szkolna 1a
  • 18.02.2026     Suchedniów   przy Zespole Szkół Korpusu Kadetów, ul. Sportowa 3
  • 19.02.2026     Łączna na parkingu przy Urzędzie Gminy, ul. Czerwona Górka 1b
  • 16.02.2026     Koprzywnica   przy Domu Kultury, Rynek 39
  • 17.02.2026     Wąchock (Starachowice) przy Gminnym Ośrodku Kultury, ul. Kościelna 7
  • 18.02.2026     Wąchock (Starachowice) przy Gminnym Ośrodku Kultury, ul. Kościelna 7
  • 19.02.2026     Kuczów (Starachowice) przy Karczmie u Jana, ul. Ostrowiecka 37
  • 20.02.2026     Bliżyn przy Ośrodku Zdrowia, ul. VI Wieków Bliżyna 2
  • 24.02.2026     Bodzentyn przy Stacji Kontroli Pojazdów (za stacją paliw orlen), ul. Suchedniowska
  • 25.02.2026     Chęciny przy Zespole Szkół nr 2, ul. Białego Zagłębia 1
  • 27.02.2026     Pierzchnica na Rynku

Aby się zapisać, można m.in. wejść na stronę rejestracja.mojamammografia.pl lub zadzwonić pod numer 58 767 34 44.

Więcej miejscowości na stronie pacjent.gov.pl/zapobiegaj/zbadaj-piersi-mammobus-przyjedzie-do-ciebie


[1]https://onkologia.pacjent.gov.pl/pl/kompendium-chorob-nowotworowych/piers/epidemiologia

[2]https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/dane-o-realizacji-programow/