Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Nie wypalaj traw!

Nie wypalaj traw!

Nie wypalaj traw!
fot. fb Państwowej Straży Pożarnej

Błędne przekonanie o tym, że wypalanie traw powoduje szybszy wzrost roślinności i pomaga użyźnić glebę wciąż jest bardzo popularne.

Pożary traw sieją spustoszenie w środowisku naturalnym, często przenoszą się również na lasy czy zabudowania i zagrażają ludziom. Za ten mit najwięcej płacą ludzie, którzy umierają w pożarach lub tracą swoje mienie w wyniku rozprzestrzenienia się ognia z suchej trawy na zabudowania. Przy wiejącym wietrze pożar trawy rozprzestrzenia się  prędkością 20 km/h – żaden człowiek nie jest w stanie na dłuższym dystansie utrzymać takiej prędkości.

Należy mieć na uwadze, iż każdy pożar powoduje nieodwracalne straty ekologiczne, materialne oraz społeczne. Edukować należy także dzieci, które czasami dla zabawy podpalają trawy nawet blisko swoich domów.

Pożary lasów, traw i nieużytków rolnych powodują ogromne straty. W środowisku przyrodniczym niszczą bezpowrotnie habitaty, w męczarniach giną zwierzęta oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla jakże cennych dla człowieka pszczół.