Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Nie wypalaj traw!

palące się drzewo, zaniepokojone zwierzęta
fot. fb Państwowej Straży Pożarnej

Pożary lasów, traw i nieużytków rolnych powodują ogromne straty. W środowisku przyrodniczym niszczą bezpowrotnie habitaty, w męczarniach giną zwierzęta oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla jakże cennych dla człowieka pszczół.

Należy przypomnieć, że ustawa o ochronie przyrody nakłada sankcje karne na osoby, które dopuszczają się takiego bezprawnego działania w wysokości kilkuset złotowymi mandatami – może to wciąż za mało?

Należy mieć na uwadze, iż każdy pożar powoduje nieodwracalne straty ekologiczne, materialne oraz społeczne. Edukować należy także dzieci, które czasami dla zabawy podpalają trawy nawet blisko swoich domów.

Wypalanie traw od dłuższego czasu jest plagą. Wystarczy kilka cieplejszych suchych dni i wyraźnie wzrasta liczba pożarów na łąkach i nieużytkach rolnych.

Błędne przekonanie o tym, że wypalanie traw powoduje szybszy wzrost roślinności i pomaga użyźnić glebę wciąż jest bardzo popularne. Pożary traw sieją spustoszenie w środowisku naturalnym, często przenoszą się również na lasy czy zabudowania i zagrażają ludziom. Za ten mit najwięcej płacą ludzie, którzy umierają w pożarach lub tracą swoje mienie w wyniku rozprzestrzenienia się ognia z suchej trawy na zabudowania. Przy wiejącym wietrze pożar trawy rozprzestrzenia się  prędkością 20 km/h – żaden człowiek nie jest w stanie na dłuższym dystansie utrzymać takiej prędkości.

Do 25 marca 2022 roku strażacy interweniowali 1833 razy na terenie województwa świętokrzyskiego. Jak informuje st. kpt. Konrad Dąbrowski – Naczelnik Wydziału Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczego z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach w roku 2021 r. na terenie Gminy Wąchock  odnotowano 5 zdarzeń dotyczących pożaru traw. Koszt jednej akcji wynosi 933 zł.