Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Niezwykła wystawa Stanisława Jaruszewicza

fot. Miłosz Sobieraj

„Zabytkowe sztućce i zastawy stołowe – wytwórcy, wzornictwo i zastosowanie” to najnowsza wystawa w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Jej wernisaż odbył się w zabytkowych murach Hali Lejniczej 23 października br.

Prezentowane na wystawie zbiory zgromadzone zostały przez naszego lokalnego pasjonata Stanisława Jaruszewicza, właściciela Zabytkowej Zagrody w Marcinkowie. Pan Stanisław od dzieciństwa pasjonował się gromadzeniem znaczków pocztowych czy starych pocztówek. Pasja ta z biegiem czasu przerodziła się w profesjonalne kolekcjonerstwo i zaowocowała w piękne, wartościowe eksponaty. Przedmioty te związane są z funkcjonowaniem dawnych gospodarstw wiejskich.

Na wystawie w Muzeum można oglądać kolekcję zabytkowych sztućców i naczyń stołowych, która składa się z kilkuset sztuk. Najstarsze okazy pochodzą z XVI wieku, choć największą ilość kolekcji stanowią przedmioty z wieku XIX.

„Eksponaty zaprezentowano w gablotach, stylizowanych meblach oraz stole, który pełni rolę ekspozytora. Ekspozycję uzupełniają reprodukcje materiałów archiwalnych dotyczące poszczególnych producentów. Do wystawy powstał katalog, który dzięki zawartym materiałom ilustracyjnym jest istotnym źródłem poznawczym.” – FB/Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach,

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia tej ciekawej wystawy, która będzie otwarta do końca marca 2021 r. Warto wybrać się do miejsca, które w wyjątkowy sposób przedstawi nam zmiany, jakie zachodziły przez stulecia na naszych stołach (i nie tylko).

O Zabytkowej Zagrodzie Pana Stanisława napiszemy w osobnym artykule.

Fot. Miłosz Sobieraj – Źródło: Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach