Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Noga z gazu, zwolnij! Radar prędkości na ulicy Radomskiej w Wąchocku

Przy drodze powiatowej nr 0563 T Mirzec-Wąchock, a dokładnie przy ul. Radomskiej zamontowany został radarowy wyświetlacz prędkości, który ma zachęcić kierowców do zachowania odpowiedniej prędkości wjeżdżając w teren zabudowany. To kolejny krok w celu poprawy bezpieczeństwa na tej drodze.

Wszyscy wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze, jak niebezpieczne sytuacje mogą wyniknąć z brawury kierowców czy niedostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych. Skutki mogą być naprawdę tragiczne.Od kilku lat ruch drogowy, w szczególności pojazdów ciężarowych, na ul. Radomskiej znacząco się zwiększył. Mieszkańcy zgłaszali permanentne przekraczania prędkości oraz uciążliwości związane pojazdami ciężarowymi. W tym celu na wniosek Mieszkańców i przy wsparciu samorządu wąchockiego kilka lat temu Zarząd Dróg Powiatowych dokonał zmian w organizacji ruchu. Początkowo ograniczona została prędkość maksymalna do 30 km/h, następnie w okresie od początku czerwca do końca września ograniczony został tonaż pojazdów do 12 ton. Od kilkunastu dni o właściwej prędkości przypomina nowe urządzenie.

Na wyświetlaczu pojawia się aktualna prędkość zbliżającego się do niego pojazdu. Jeśli jest ona zbyt duża zauważymy napis „ZWOLNIJ”, informację o ilości punktów karnych i wysokości mandatu. Ma to działanie psychologiczne oraz prewencyjne – kierowcy widząc taki radar zdecydowanie częściej zachowują dozwoloną prędkość pojazdu. Wyświetlacze mają także charakter pedagogiczny, a nie represyjny. Radarowe wyświetlacze są instalowane w większości krajów europejskich, jako skuteczne narzędzia do walki z przekraczaniem dozwolonej prędkości. Jeśli kierowca dostosuje prędkość do obowiązującej w tym miejscu, na wyświetlaczu pojawi się napis „DZIĘKUJĘ”.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależy nie tylko od kierowców, ale także od innych użytkowników dróg (rowerzyści, motocykliści) oraz pieszych. Stosujmy się do kodeksu ruchu drogowego, przestrzegajmy dozwolonej prędkości, przechodźmy przez ulicę w dozwolonych miejscach z zachowaniem szczególnej ostrożności (telefony komórkowe do kieszeni). Stosujmy metodę ograniczonego zaufania i wspólnie dbajmy o nasze bezpieczeństwo.