Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Nowe światłowody w Gminie Wąchock

Nowe światłowody w Gminie Wąchock

mapa gminy z naniesionymi nowymi światłowodami

Światłowody to cienkie, elastyczne włókna szklane lub plastikowe, które służą do przesyłania danych na duże odległości za pomocą światła. Światłowody są wykorzystywane w telekomunikacji, sieciach komputerowych i innych zastosowaniach, gdzie wymagana jest szybka i niezawodna transmisja danych.

Jednak światłowody mają również wiele innych zastosowań poza telekomunikacją i sieciami komputerowymi, np. w medycynie, przemyśle, motoryzacji czy lotnictwie.Światłowody są coraz częściej wykorzystywane w różnych dziedzinach, ze względu na ich liczne zalety, takie jak duża przepustowość, niska tłumienność i odporność na zakłócenia elektromagnetyczne.

W ostatnich latach w gminie Wąchock nastąpiła rozbudowa sieci światłowodowej, aby zapewnić mieszkańcom dostęp do szybkiego i niezawodnego internetu. Do realizacji pozostała sieć w Marcinkowie oraz część Wielkiej Wsi Dzięki tym inwestycjom, mieszkańcy gminy Wąchock mogą korzystać z usług takich jak:

  • Szybki internet – w wielu miejscach można korzystać z szybkiego internetu światłowodowego, który umożliwia m.in. im oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczościczy pobieranie dużych plików bez konieczności długiego oczekiwania.
  • Telewizja internetowa,
  • Telefonia internetowa.

W październiku ubiegłego roku uzgodniliśmy z Wykonawcą wstępne warunki i obszary do realizacji inwestycji na pozostałym obszarze naszej gminy.

Na początku tego roku do urzędu wpłynął wniosek dot. wyrażenia zgody na lokalizację urządzeń w pasie drogowym dróg gminnych:

  1. Marcinków Górny – Wąchock, ul. Torowa – słupy telekomunikacyjne (2 szt.) wraz z telekomunikacyjną kanalizacją kablową;
  2. Wielka Wieś – Kopalnia – telekomunikacyjna kanalizacja kablowa;
  3. Wielka Wieś – Ciecierówka – słup telekomunikacyjny (1 szt.);

Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock uzgodnił lokalizację ww. urządzeń 5.02.2024 r.

Ponadto w Marcinkowie uzgodniono lokalizację nowego słupa telekomunikacyjnego. W najbliższym czasie mają wpłynąć kolejne wnioski dotyczące infrastruktury telekomunikacyjnej w Wielkiej Wsi. Wykonawca deklaruje, że prace nad siecią ruszą w I półroczu br. W pierwszym etapie zostanie wykonana sieć na Ciecierówce i Kopalni w Wielkiej Wsi, następnie, po uzgodnieniu przejścia przez linie kolejową światłowód zostanie położony w Marcinkowie Dolnym i Marcinkowie Górnym.