Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Wąchocku

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Wąchocku

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Wąchocku

„Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy (…)”

W piątek, 11 listopada br. spotkaliśmy się by wspólnie, uroczyście uczcić 104. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Obchody rozpoczęły się spotkaniem przed pomnikiem mjr Ponurego. Tam, przy wtórze hymnu narodowego uroczyście, po raz pierwszy, wzniesiono flagi na nowe maszty. Jeden z masztów oraz flagę uzyskaliśmy dzięki tym, którzy wzięli udział w projekcie pn. „Pod biało-czerwoną”.  Zakup masztu i flagi przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej zależał od Mieszkańców naszej gminy. Aby wziąć udział w projekcie gmina zebrać musiała odpowiednią liczbę głosów poparcia. Głosy składano on-line za pomocą serwisu elektronicznego. Za oddanie głosów podziękował Mieszkańcom Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock, Sebastian Staniszewski.

Po mszy św. w Opactwie Cystersów uczestnicy uroczystości udali się na dalszą ich część pod pomnik upamiętniający poległych Mieszkańców naszej gminy w latach 1918-1920.

Lokalne władze tego dnia reprezentował Zastępca Burmistrz, Sebastian Staniszewski. Przypomniał, iż mamy to szczęście, że od 104 lat te biało-czerwone barwy mogą dumnie powiewać nad naszymi głowami. Tegoroczna rocznica jest szczególna, gdyż obchodzimy ją w cieniu konfliktu, który wybuchł za naszą wschodnią granicą.

Udział, w obchodach Narodowego Dnia Niepodległości, wzięli także przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych, szkół z: Wąchocka, Parszowa i Wielkiej Wsi, a także Poczty Sztandarowe Środowisk Kombatanckich, Mieszkańcy i Goście.

Nazwiska znajdujące się na pomniku: Grzybowski Wincent, Sułek Stefan, Spadło Jan, Derlatka Franciszek, Nowak Franciszek, Lipiec Stanisław, Rymarczyk Franciszek, Opozda Piotr, Derlatka Antoni, Miernik Jan, Kurczyński Władysław, Kwiecień Józef, Ciok Mikołaj, Siedlak Feliks, Jaszewski Jan, Jedynak Antoni, Babiarz Józef, Borkiewicz Władysław, Połeć Stanisław, Wosiek Stefan. Cześć ich pamięci!

Osoby te pod dowództwem Józefa Piłsudskiego odpierali z granic Państwa Polskiego najeźdźców w latach 1918 – 1920.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystościach.