Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Obwodnica Wąchocka coraz bliżej…

Wiceminister Infrastruktury odwiedził Wąchock

Na wąchockim rynku odbyła się konferencja poświęcona podpisaniu „Programu Inwestycyjnego dla obwodnicy Parszowa i Wąchocka”. Dokument w towarzystwie Dyrektora kieleckiego oddziału GDDKIA, Pana Krzysztofa Strzelczyka, świętokrzyskich parlamentarzystów, gminnych i powiatowych samorządowców podpisał wiceminister infrastruktury, Pan Rafał Weber. Podpisanie Programu Inwestycyjnemu oznacza zapewnienie finansowania i daje zielone światło dla ogłoszenia postępowania przetargowego na budowę obwodnicy.

Temat powstania obwodnicy Wąchocka jest bliski Burmistrzowi Miasta i Gminy, Jarosławowi Sameli od bardzo długiego czasu, praktycznie od momentu, kiedy został Burmistrzem. W 2007 roku podczas pierwszej kadencji rozpoczęły się prace nad koncepcją drogi, sprawnie przeprowadzono konsultacje społeczne. Kiedy w trakcie projektowania pojawiały się problemy z decyzją środowiskową, Burmistrz dzięki wsparciu ówczesnych parlamentarzystów – w szczególności Poseł Marzeny Okły-Drewnowicz, odwiedził Ministerstwo Środowiska. Kiedy problemem stały się odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości razem z mieszkańcami, odwiedził ówczesnego Ministra Infrastruktury. Po zawieszeniu finansowania przez lata pukał do różnych drzwi, wysyłał pisma, rozmawiał z posłami, wojewodami czy radnymi. Dziś, również dzięki lobbingowi kolejnych parlamentarzystów – tym razem w osobie Agaty Wojtyszek, wygląda na to, że inwestycja ta zostanie sfinalizowana i oddana do użytku w ciągu maksymalnie pięciu lat. Wąchock jest pierwszym miastem, które zostało objęte kompletnym działaniem Ministerstwa Infrastruktury w realizacji programu „100 obwodnic”.

W sprawie rozpoczęcia działań nad finalnym etapem przygotowań do budowy obwodnicy, miasto Wąchock odwiedził 12 marca br. Wiceminister Infrastruktury, Pan Rafał Weber. Spotkanie odbyło się na miejskim rynku, przebiegało z udziałem przedstawicieli lokalnych władz oraz dyrektorem GDDiK, Panem Krzysztofem Strzelczykiem. W swojej przemowie, Pan Minister zaznaczył, jak ważną inwestycją jest budowa obwodnicy Wąchocka w ciągu drogi krajowej 42, która ma zmniejszyć natężenie ruchu w mieście. Dziennie przemieszcza się tędy ponad 10 tys. pojazdów. Obwodnica to projekt mający na celu zmniejszenie emisji hałasu i spalin, a także zwiększenie bezpieczeństwa Mieszkańców i Turystów. Podpisany przez Ministra Program Inwestycyjny pozwoli na przygotowanie dokumentacji przetargowej na zaprojektowanie i zbudowanie blisko dwunastokilometrowej, o wysokim standardzie, dwujezdniowej obwodnicy, a przetarg prawdopodobnie zostanie ogłoszony jeszcze w pierwszej połowie 2020 r.

Po konferencji Minister, razem z Dyrektorem Strzelczykiem, Poseł Agatą Wojtyszek i samorządowcami odwiedził Opactwo Cystersów oraz znalazł czas na pamiątkową fotkę z pomnikiem sołtysa.

Trzymamy kciuki, wierząc, że profesjonalizm Dyrektora Strzelczyka i jego pracowników sprawnie poprowadzi przygotowania i budowę obwodnicy przez wyboiste koleiny jej historii.