Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Obwodnica Wąchocka coraz bliżej…

Strona główna Wiadomości Obwodnica Wąchocka coraz bliżej…
Wiceminister Infrastruktury odwiedził Wąchock

Na wąchockim rynku odbyła się konferencja poświęcona podpisaniu „Programu Inwestycyjnego dla obwodnicy Parszowa i Wąchocka”. Dokument w towarzystwie Dyrektora kieleckiego oddziału GDDKIA, Pana Krzysztofa Strzelczyka, świętokrzyskich parlamentarzystów, gminnych i powiatowych samorządowców podpisał wiceminister infrastruktury, Pan Rafał Weber. Podpisanie Programu Inwestycyjnemu oznacza zapewnienie finansowania i daje zielone światło dla ogłoszenia postępowania przetargowego na budowę obwodnicy.

Temat powstania obwodnicy Wąchocka jest bliski Burmistrzowi Miasta i Gminy, Jarosławowi Sameli od bardzo długiego czasu, praktycznie od momentu, kiedy został Burmistrzem. W 2007 roku podczas pierwszej kadencji rozpoczęły się prace nad koncepcją drogi, sprawnie przeprowadzono konsultacje społeczne. Kiedy w trakcie projektowania pojawiały się problemy z decyzją środowiskową, Burmistrz dzięki wsparciu ówczesnych parlamentarzystów – w szczególności Poseł Marzeny Okły-Drewnowicz, odwiedził Ministerstwo Środowiska. Kiedy problemem stały się odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości razem z mieszkańcami, odwiedził ówczesnego Ministra Infrastruktury. Po zawieszeniu finansowania przez lata pukał do różnych drzwi, wysyłał pisma, rozmawiał z posłami, wojewodami czy radnymi. Dziś, również dzięki lobbingowi kolejnych parlamentarzystów – tym razem w osobie Agaty Wojtyszek, wygląda na to, że inwestycja ta zostanie sfinalizowana i oddana do użytku w ciągu maksymalnie pięciu lat. Wąchock jest pierwszym miastem, które zostało objęte kompletnym działaniem Ministerstwa Infrastruktury w realizacji programu „100 obwodnic”.

W sprawie rozpoczęcia działań nad finalnym etapem przygotowań do budowy obwodnicy, miasto Wąchock odwiedził 12 marca br. Wiceminister Infrastruktury, Pan Rafał Weber. Spotkanie odbyło się na miejskim rynku, przebiegało z udziałem przedstawicieli lokalnych władz oraz dyrektorem GDDiK, Panem Krzysztofem Strzelczykiem. W swojej przemowie, Pan Minister zaznaczył, jak ważną inwestycją jest budowa obwodnicy Wąchocka w ciągu drogi krajowej 42, która ma zmniejszyć natężenie ruchu w mieście. Dziennie przemieszcza się tędy ponad 10 tys. pojazdów. Obwodnica to projekt mający na celu zmniejszenie emisji hałasu i spalin, a także zwiększenie bezpieczeństwa Mieszkańców i Turystów. Podpisany przez Ministra Program Inwestycyjny pozwoli na przygotowanie dokumentacji przetargowej na zaprojektowanie i zbudowanie blisko dwunastokilometrowej, o wysokim standardzie, dwujezdniowej obwodnicy, a przetarg prawdopodobnie zostanie ogłoszony jeszcze w pierwszej połowie 2020 r.

Po konferencji Minister, razem z Dyrektorem Strzelczykiem, Poseł Agatą Wojtyszek i samorządowcami odwiedził Opactwo Cystersów oraz znalazł czas na pamiątkową fotkę z pomnikiem sołtysa.

Trzymamy kciuki, wierząc, że profesjonalizm Dyrektora Strzelczyka i jego pracowników sprawnie poprowadzi przygotowania i budowę obwodnicy przez wyboiste koleiny jej historii.