Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Ogólnopolski protest samorządów!

Dziś, 1 grudnia rozpocznie się akcja protestacja samorządów, do którego zgłosiło się ponad 50 miast i gmin. Protest odnosi się do zapowiedzi zawetowania unijnego budżetu przez polski rząd. Większość państw Unii Europejskiej zadecydowała, aby w nowym budżecie na lata 2021 – 2027 wypłacanie pieniędzy unijnych powiązać z przestrzeganiem praworządności. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedziały się Węgry i Polska, a rządzący zapowiedzieli, że w razie przyjęcia tego mechanizmu zdecydują się na zawetowanie całego wspólnotowego budżetu. Bowiem państwa muszą go przyjąć jednomyślnie.

Głosy sprzeciwu odnośnie polityki polskiego rządu pojawiły się już po tym, jak 28 października uchwalił on ustawę (obecnie procedowana jest w Senacie), mówiącą o przekazywaniu pieniędzy pochodzących z podatków obywateli bezpośrednio do budżetu państwa. Ustawa ta ogranicza samorządom udział we wpływach z podatków PIT i CIT. Oznacza to, że w 2021 roku do samorządów trafiać będzie rocznie o ponad 1,43 miliarda złotych mniej niż dotychczas.

„Od 1 grudnia zgasną światła i latarnie, najpierw ostrzegawczo, a potem w całych miastach i gminach. Na razie to protest! Jeśli jednak rządzący nie zrezygnują z planów okradania naszych mieszkańców z pieniędzy na ich najpilniejsze potrzeby, ponura ciemność może stać się wymuszoną ekonomicznie rzeczywistością” – poinformowało w piątek Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”.

Gmina Wąchock przyłącza się do protestu i dziś od godz. 17:00 na 60 minut zgasną światła dookoła promenady nad zalewem w Wąchocku.

Bez unijnych dotacji nie moglibyśmy przeprowadzić rewitalizacji oraz wielu innych inwestycji na terenie naszej gminy. Dzięki nim i pozyskiwaniu nowych dotacji Gmina Wąchock może w przyszłości nadal rozkwitać i jednocześnie cieszyć Mieszkańców oraz Turystów odwiedzających nasze tereny.

#ProtestSamorządów