Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Operacja „Czysta Rzeka”

Operacja „Czysta Rzeka” – akcja Posprzątaj z nami rzekę Kamienną

Śmieci to zmora obecnych czasów. Wydaje się, że mamy dużą świadomość tego, jak śmieci się powinno segregować, gdzie oddawać i wszystko, co z nimi związane.

Ale nie, wciąż jest ich pełno po lasach, w przydrożnych rowach, łąkach i okolicy koryt rzek, a także w samych ich korytach.

Spotkaliśmy się w niedzielę (8 maja br.) w celu posprzątania terenu wokół rzeki Kamiennej. Początkowy zamysł był taki, iż część osób popłynie kajakami w górę rzeki, do Marcinkowa i posprząta jej koryto. W wodzie jest sporo śmieci. Niestety, pomimo nagłośnienia sprawy w mediach społecznościowych oraz lokalnych mediach, do wzięcia udziału w akcji zgłosiła się garstka osób.

W chęciach siła i choć było nas naprawdę nie wiele, to udało nam się zebrać 15 worków śmieci i… pół samochodu – tak, ktoś wyrzucił elementy auta. Ręce opadają po kolana patrząc na syf, który robicie. Celowo piszemy „robicie” wiedząc, że są wśród naszych odbiorców osoby, które przyczyniają się śmiecenia. Nie wrzucamy wszystkich do jednego wora.

Podczas społecznego sprzątania Rataj, Wąchocka, Parszowa i Marcinkowa w tym roku zebrano ponad 5 ton śmieci! Są to ogromne ilości.

Zwróć uwagę osobom, które przy Tobie śmiecą, imprezując w terenie zabierz ze sobą plastiki i szkło, które przytargałeś tam dużo cięższe, bo pełne.

Edukacja, świadomość i kultura osobista – to podstawa do tego, żebyśmy mieli wokół siebie większy porządek. Więc edukuj, a najlepiej zacznij od siebie i świeć przykładem dla innych.

Gmina Wąchock pokryje koszty utylizacji zebranych odpadów.

Akcje będziemy powtarzać, może następnym razem przyłączysz się do nas?

Operacja „Czysta Rzeka” – akcja Posprzątaj z nami rzekę Kamienną