Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

OSP w Wąchocku ma już 102 lata!

W minioną sobotę uczczono 102. urodziny istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąchocku. Okazją do spotkania na placu przed jednostką był także uroczysty moment otwarcia nowo wybudowanego garażu dla wozu bojowego Volvo oraz ich poświęcenie. Spotkanie poprowadził Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąchocku, Ryszard Kępiński, a na jego zaproszenie przybyli zacni goście.

Odłożenie obchodów z okazji 100-lecia istnienia OSP Wąchock, planowane w 2019 roku, zakłóciła nagła śmierć nieodżałowanego wieloletniego prezesa straży – Mirosława Sety. Nie udało się zorganizować uroczystości w 2020 roku z powodu pandemii, lecz 29 maja br. to dzień, w którym zbiórka w końcu mogła się odbyć. Tego dnia uczczono trzy okazje: urodziny jednostki oraz poświęcenie nowego wozu bojowego i jego garażu.

Zakup samochodu dla OSP w Wąchocku był prezentem od samorządu i mieszkańców na 100 lecie istnienia jednostki. Nowoczesne Volvo spełnia wszystkie najnowsze standardy i z pewnością będzie służyć strażakom i społeczności przez wiele lat. Auto to zostało zakupione w 85% z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Pozostałe 15% były to środki własne gminy. Lecz to nie jedyny nowy samochód, który zakupiono dla strażaków z Gminy Wąchock. Całkiem nowy Renault D14 trafił do jednostki OSP w Wielkiej Wsi pod koniec listopada 2020 r. Jego zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu Komendy Głównej Straży Pożarnej, Urzędu Marszałkowskiego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych za pośrednictwem budżetu Gminy Wąchock.Rozbudowę remizy w Wąchocku o stanowisko garażowe gmina w całości sfinansowała ze środków własnych.

Sobotnie spotkanie to wspomnienia, podziękowania i rozmowy na temat planów, ale przede wszystkim długo wyczekiwana możliwość do spotkania się w gronie przyjaciół Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Wąchock.

Strażakom pełniącym służbę społecznie i zawodowo składamy najserdeczniejsze życzenia licznych sukcesów na różnych płaszczyznach życia, satysfakcji z pełnionych funkcji oraz tyle samo powrotów z akcji, co do nich wyjazdu.