Podsumowanie projektu Towarzystwa Przyjaciół Wąchocka
Celem projektu było zorganizowanie Kulturowej Akademii Pokoleń. Polegała ona na warsztatach: teatralnych, tańca ludowego oraz proekologicznych, a także wycieczkach z wykorzystaniem kulturowych zasobów regionu – zwyczajów, strojów, zabytkowych przedmiotów dawnego gospodarstwa.
Podsumowanie odbyło się w hali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Zdrowia w Wąchocku 21 października br. Podczas spotkanie podziwiać można było przedstawienie grupy teatralnej KGW i młodzieży „Obrzęd kiszenia kapusty” czy występ dziecięcej grupy warsztatowej tańca ludowego w układzie „przy strumyku”. Była także biesiada i poczęstunek.
Mieszkańcy Wąchocka biorąc udział w warsztatach w ciekawy sposób mogli zagospodarować swój wolny czas, co było zgodne z głównym celem projektu grantowego. Wzmacnia to kapitał społeczny i przyczynia się do zachowania dziedzictwa lokalnego obszaru LGD. Odchodzące pokolenie członków Kół Gospodyń Wiejskich przekazywało młodszym rocznikom swoje tradycje kulturowe. Dzieci i młodzież poprzez udział w projekcie stali się nauczycielami i przewodnikami starszych ludzi po świecie mediów i nowoczesnych technologii. Dzięki nowym umiejętnościom starszemu pokoleniu została przywrócona naturalna rola przekazicieli tradycyjnych wartości i wzorców.
Podczas realizacji projektu zrealizowano pięć zadań:
1. Warsztaty teatralne – przygotowanie obrzędu (32 h),
2. Warsztaty tańca ludowego – zakup strojów ludowych dla dzieci (16 h),
3. Warsztaty proekologiczne, podczas których 30 mieszkańców Wąchocka otrzyma darmowe kompostowniki,
4. Wyjazdy – pikniki w Zabytkowej Zagrodzie Stanisława Jaruszewicza w Marcinkowie,
5. Wyjazd do parku wodnego Suntago k/Mszczonowa .
Udział we wszystkim był bezpłatny dla wszystkich uczestników.
Koordynator projektu: Marian Susfał
Warsztaty teatralne dla KGW „Kiszenie kapusty” i dziecięce dawne zabawy opracowanie – Jolanta Susfał
Przygotowanie muzyczne KGW – Krzysztof Pecelt
Warsztaty tańca ludowego – Marta Blicharz
Opracowanie muzyczne do tańców ludowych – Dariusz Bogacz