Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Premiera „Zemsty” Aleksandra Fredry

Grupa teatralna ACAPITÊ powstała w listopadzie 2019 r., kiedy to w Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi zrodził się pomysł wystawienia sztuki pt. „Zemsta” Aleksandra Fredry. Wokół pomysłodawczyni, pani Beaty Sikorskiej szybko, zgromadziła się grupa chętnej do wzięcia w przedsięwzięciu młodzieży.

Uczniowie zaangażowani przygotowania zostawali na cotygodniowych próbach do późnych godzin popołudniowych. Stroje, w ogromnej w większości zostały zaprojektowane i dopracowane przez reżysera przedstawienia. W przygotowaniach dekoracji i kostiumów pomogli rodzice: pani Małgosia Kozieł, pani Iwona Łasek, sołtys Wielkiej Wsi pan Dariusz Dudek, pani Lidia Mrozowska oraz wiele innych osób, którzy dzięki swojemu zaangażowaniu doprowadzili do zapięcia przygotowań do występu na ostatni guzik.

Miało to być przedstawienie środowiskowe, plener teatralny dla rodziców, mieszkańców Gminy Wąchock, dla szerokiego grona widzów. Przygotowano plakaty, zaplanowano wydarzenia, ale niestety, sytuacja epidemiczna pokrzyżowała te plany i premierę trzeba było przełożyć na inny, nieznany termin…

Do pomysłu wrócono we wrześniu 2020 r., w nowym roku szkolnym. Lecz i tym razem dzieci nie mogły wystawić swojej sztuki przed publicznością. Na szczęście trud i włożona w przedsięwzięcie praca nie poszła na marne i zostało odegrane i nagrane. Dzień przed Dniem Edukacji Narodowej, 13 października grupa teatralna miała swój wielki dzień i wreszcie doszło do premiery spektaklu. Zadedykowano ją wszystkim pedagogom i pracownikom szkoły.

Dzięki nagraniu występ, przygotowane stroje i dekoracje mogą dotrzeć do ogromu ludzi. Serdecznie zapraszamy wszystkich do obejrzenia sztuki, która tak długo czekała na swoje pięć minut.

W postacie Fredrowskie wcielili się:

CZEŚNIK: Maja Szpankowska

REJENT: Julia Woźniak

PAPKIN: Oliwia Pomorska

PODSTOLINA: Julia Stojecka

KLARA: Maja Mączyńska

WACŁAW: Patryk Śmiecikowski

DYNDALSKI: Oliwia Połeć / Nikola Kozieł

PEREŁKA: Magdalena Bartoszewska

NARRATOR I: Aleksandra Łasek

NARRATOR II: Nikola Kozieł

MURARZE:    Bartosz Wrona, Kacper Czarnecki

Reżyseria: Beata Sikorska

Uczniowie, w większości klasy VIII, brawurowo zagrali swoje role. Doskonale zostały dopasowane charaktery postaci do temperamentu aktorów. Cześnik i Rejent dobrani na zasadzie kontrastu i to dosłownie: duży Cześnik i filigranowy Rejent – Maja i Julka, amant Wacław – Patryk, wytworna Podstolina – Julia, energiczna Klara – Maja i szalony Papkin – Oliwka. Zagrała tę rolę doskonale – energicznie i wyraziście. Sztuka w wykonaniu uczniów zrobiła ogromne wrażenie na oglądających. Należą się słowa uznania dla wykonawców za błyskotliwość, kreatywność i pomysłowość. A najważniejsze było to, że wszyscy świetnie się bawili.

„Zemsta” to historia szlachecka:  Cześnik Maciej Raptusiewicz i Rejent Milczek mieszkają w jednym zamku. Dzieli ich… mur. Wadzą się oni o… dziurę w murze. Cierpią na tym młodzi członkowie rodzin: Klara i Wacław, którzy przez odwieczną nienawiść i kłótnię seniorów rodów, nie mogą być razem. Na szczęście wszystko kończy się zgodą rodzin, które połączył ślub Wacława Milczka i Klary Rejentowiczówny.

Duże brawa!!! Gratulujemy

fot. Szkoła Podstawowa w Wielkiej Wsi