Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Profilaktyka, która ratuje życie

Profilaktyka, która ratuje życie

29 kwietnia mammobus będzie stacjonował w Wąchocku. Zaparkuje przy ul. Kolejowej 19 (za MGOPS).

Tego samego dnia w Wielkiej Wsi, przy WDK będzie stać cytomammobus.

fot. ŚCO w Kielcach

Badania przesiewowe są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają na wczesne wykrycie chorób, zanim staną się poważnym zagrożeniem dla zdrowia lub życia. Regularne przeprowadzanie takich badań ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu wielu chorobom, w tym nowotworom.

Okazja do badań bliżej niż myślisz!

  • Wg danych NFZ na 1 kwietnia tego roku niemal 26% mieszkanek gminy Wąchock wykonało mammografię w ramach programu profilaktyki raka piersi. Z cytologii skorzystało niemal 25% uprawnionych Pań.
  • Te wyniki można poprawić! Sprawdź gdzie wykonać badania i jak można się zapisać.
  • 29 kwietnia mammobus odwiedzi Wąchock, a cytomammobus Wielką Wieś.

Program profilaktyczny raka szyjki macicy

Narodowy Fundusz Zdrowia już od wielu lat prowadzi program profilaktyczny nakierowany na wczesne wykrycie raka szyjki macicy. Mogą z niego skorzystać kobiety w wieku od 25 do 64 roku życia.

Na taką profilaktyczną cytologię nie trzeba mieć skierowania. Wystarczy zgłosić się do najbliższego gabinetu ginekologicznego, który ma podpisaną umowę z NFZ. W Wąchocku, za darmo w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy cytologię można wykonać w:

  1. SAMORZĄDOWYM ZAKŁADZIE OPIEKI ZDROWOTNEJ W WĄCHOCKU PORADNIA GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZA ul.BŁONIE 24, 27-215 Wąchock, tel. 41 271 50 20

Profilaktyczne badanie cytologiczne w ramach tego projektu przysługuje kobietom co trzy lata. Natomiast panie obciążane czynnikami ryzyka (takimi jak: zakażenie wirusem HIV, przyjmowanie leków immunosupresyjnch, zakażenie HPV – typem wysokiego ryzyka) mają prawo wykonać je co roku.

Warto też przypomnieć, że cytologię można zrobić w pracowni mobilnej, czyli cytomammobusie. Jeździ on po całym województwie, zatrzymując się w małych miejscowościach i zapraszając na badania okoliczne mieszkanki.

Ważne dla kobiet nieobjętych programem profilaktycznym

Zachęcamy też kobiety, które nie skończyły jeszcze 25 roku życia oraz te, które mają więcej niż 64 lata, aby również wykonały cytologię. Zrobią ją w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma podpisany kontrakt z NFZ, a jedynym warunkiem jest otrzymanie skierowania od lekarza ginekologa, co w praktyce przekłada się na wykonanie tego badania podczas jednej wizyty. To badanie także finansowane jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Program profilaktyczny raka piersi

Z bezpłatnej mammografii, bez żadnego skierowania, w ramach programu mogą skorzystać Panie między 45-74 rokiem życia, które nie miały wykonywanego badania w ciągu ostatnich dwóch lat.

W regionie świętokrzyskim badania można wykonać stacjonarnie w placówkach, które realizują program:

w Kielcach:

  • NZOZ Diamed, ul. Paderewskiego 48/15A, tel. 41 345 08 70;
  • Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka, ul. Prosta 30, tel. 41 201 39 01;
  • Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Artwińskiego 3, tel. 41 367 46 40;

w Końskich:

  • „MEDICA” Spółka z o.o., ul. Spółdzielcza 8B, tel. 42 254 64 10

oraz w Sandomierzu:

  • Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu, ul. Schinzla 13, tel.15 833 05 27

Do pozostałych, nawet najmniejszych miejscowości dojeżdżają mammobusy. (harmonogram postoju można znaleźć na naszej stronie internetowej->https://www.nfz-kielce.pl/aktualnosci-dla-pacjentow/harmonogram-mammobusu/.

REJESTRACJA CYTOMAMMOBUS ŚCO: 661 911 300!