Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Projekt pn. „Moda na EtnoFit”

Fundacja „Kulturalna Przestrzeń” z Piekoszowa informuje, że realizowany jest projekt pn. „Moda na EtnoFit”, który jest dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

„Moda na EtnoFit” to projekt, którego celem jest promowanie staropolskiej kuchni regionalnej i łączenie tego, co tradycyjne ze zdrowym odżywianiem. Projekt realizowany jest od sierpnia 2021 r. do grudnia 2023 r. W ramach projektu zaplanowane zostały: warsztaty kulinarne, wydanie publikacji książkowej z przepisami ze wszystkich regionów Polski, kulinarna gra planszowa, organizacja tzw. Rynków Smakowych, na których prezentowane będą tradycyjne wyroby z danego regionu, a na zakończenie odbędzie się Festiwal Etno Fit Smaki. Pierwszym jego działaniem będą warsztaty „Etnofit na talerzu”, które przeprowadzą profesjonalni i doświadczeni kucharze, znający lokalny rynek i tradycje danego regionu.

Przedsięwzięcie skierowane jest m.in. do Kół Gospodyń Wiejskich i Klubów Seniora z 16 województw z całej Polski. Udział weźmie w nich od 5 do 10 organizacji z danego województwa. W czasie trwania warsztatów uczestnicy będą uczyć się przygotowywać staropolskie dania kuchni ludowej i wykorzystywać jej smaki tak, aby tworzyć dania fit. Do udziału w warsztatach planowane jest zaproszenie po 3 członków z danej organizacji. W ramach konsultacji w warsztatach weźmie udział także dietetyk oraz antropolog kulturowy. Warsztaty zostały zaplanowane na okres od listopada 2021 do sierpnia 2022 roku.

Bardzo serdecznie zapraszamy organizacje z naszej gminy do wzięcia udziału w tym projekcie i warsztatach kulinarnych. Więcej informacji na temat projektu oraz organizowanych w ramach niego warsztatów można uzyskać pod nr telefonu: 41 306 11 83 lub e-mailowo pod adresem: fundacja@kulturalnaprzestrzen.com.pl

Rekrutacja do udziału w warsztatach odbywać się będzie od 23 sierpnia 2021 r. do 31 października 2021 r.