Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Rodzinny Rajd Rowerowy z Konstytucją 3 Maja

Rodzinny Rajd Rowerowy z Konstytucją 3 Maja

W niedzielę, 28 kwietnia br., odbył się wyjątkowy Rodzinny Rajd Rowerowy z Konstytucją 3 Maja. Uczestnicy mieli okazję połączyć przyjemność jazdy na rowerze z poznawaniem historii i tradycji naszego kraju oraz regionu.

Rajd rozpoczął się o godzinie 13:30 na placu przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wąchocku. Po zapaleniu symbolicznych zniczy przed pomnikiem poległych 1918-1920 uczestnicy wyruszyli w malowniczą trasę, przez którą przeprowadził ich Karol Drej. Wszyscy bezpiecznie dojechali na polanę nieopodal młyna Sieradzkiego.

Podczas postoju na leśnej polanie uczestnicy mieli okazję wysłuchać opowieści historycznych o Konstytucji 3 Maja, dowiedzieli się o jej znaczeniu, twórcach i okolicznościach uchwalenia. Opowiadał o niej kolekcjoner, regionalista, kustosz Izby Pamięci i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach, Grzegorz Bernaciak.

Towarzyszył mu Andrzej Jacek Tarnowski, społecznik i regionalista ze Starachowic, kawaler orderu „In memoria gloria victis”. Medale te przyznawane są przez Klub Historyczny „Rok 1863” osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do propagowania wiedzy o polskich powstaniach. Pan Jacek zaprezentował mundur z okresu uchwalenia konstytucji.

Grzegorz Bernaciak przywiózł ze sobą oryginalną szablę z okresu oraz replikę pistoletu prochowego niegdyś produkowanego w Wąchocku.

Burzliwą historię młyna Sieradzkich przybliżyła wnuczka Mikołaja Sieradzkiego – Małgorzata Olszewska. Podzieliła się z uczestnikami spotkania ciekawymi informacjami, opowieści urozmaiciły ciekawe dokumenty oraz zdjęcia.

Podczas spotkania nie zabrało wspólnego biesiadowania, pyszny kociołek przygotowali Marta i Mateusz Woźniakowie a kiełbaski i zupę gulaszową zapewnił Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku. Akompaniament gitary Adama Bernaciaka dopełnił tradycji wspólnego śpiewu przy ognisku, a piękna pogoda sprzyjała dobrej zabawie i integracji.

Rodzinny Rajd Rowerowy z Konstytucją 3. Maja był doskonałą okazją do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu, a także do pogłębienia wiedzy o historii naszego kraju.