Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Setne urodziny Honorowego Obywatela Wąchocka

Strona główna Wiadomości Setne urodziny Honorowego Obywatela Wąchocka
Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Wąchocka

Pan Zygmunt Ziemkiewicz urodził się 6 kwietnia 1921 roku w Wąchocku. Tu chodził do Szkoły Podstawowej, a następnie kształcił się w Szkole Technicznej w Radomiu. W wieku 18 lat walczył w oddziałach partyzanckich Armii Krajowej, w tym w oddziale partyzanckim Antoniego Hedy „Szarego”. Po wojnie działał na rzecz Wąchocka i Zakładów Metalowych „Mesko” w Skarżysku-Kamiennej. Był wiceprzewodniczącym KZ NSZZ „Solidarność” w Zakładach Metalowych, za co był internowany. Za swoje zasługi został wyróżniony wieloma odznaczeniami partyzanckimi, zakładowymi w Starachowicach i Skarżysku-Kamiennej.

Pan Zygmunt honorowym obywatelem Wąchocka został 18 października 2014 r. na uroczystej sesji Rady Miejskiej. W Wąchocku zasłynął skutecznymi działaniami dla budowy pomnika niepodległości Polski i wojny polsko-bolszewickiej 1918-1920 roku. Robił to w czasach, gdy nie było to łatwe, a wręcz niebezpieczne. Osobiście, ciężko pracował przy budowie tego pomnika.

Wielkim osiągnięciem Pana Zygmunta było przewodzenie Społecznemu Komitetowi i skuteczne doprowadzenie do odzyskania praw miejskich przez Wąchock 1 stycznia 1994 roku, które Wąchock utracił 1869 roku po powstaniu styczniowym. Współtworzył Fundację Obiekt Zabytkowy Opactwa Cystersów w Wąchocku.

Z okazji setnych urodzin życzymy Panu Zygmuntowi, aby kolejne lata mijały w zdrowiu, atmosferze miłości i wsparcia najbliższych. Serdeczne słowa kierujemy również do bliskich i przyjaciół Pana Zygmunta, dzielących z nim radość z tego pięknego jubileuszu.

Bukiet kwiatów, upominek oraz list gratulacyjny z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock, Jarosława Sameli odebrała córka Pana Zygmunta, Pani Emanuela.

Zdjęcia pochodzą z archiwum Gazety Starachowickiej i Echa Dnia.