Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Sezon grzewczy – czas start! Sprawdź jakość powietrza na terenie naszej Gminy

Listopad, dni coraz krótsze, temperatura na zewnątrz coraz niższa, w domach zaczyna się robić chłodno, co wiąże się z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Opał przygotowany, przeglądy pieców i kominów przeprowadzone(?). Możemy zaczynać…

Jak wygląda niebo i jak się oddycha we wspomnianym sezonie każdy wie. Wystarczy spojrzeć za okno lub zaczerpnąć powietrza na zewnątrz. I choć jego jakość w województwie świętokrzyskim w ostatnich latach ulega zmianom, jednak w dalszym ciągu nie odpowiada ona obowiązującym normom. Obecnie prowadzone działania, zarówno w skali kraju oraz w skali województwa i samorządów lokalnych, wpływać będą na obniżenie emisji substancji, których normy są przekraczane.

Apelujemy do Mieszkańców Gminy Wąchock, aby wspólnie zadbać o jakość i komfort życia w okresie jesienno – zimowym. Dbaj o to, co i jak wrzucasz do pieca. Używaj węgla wiadomego pochodzenia, od sprzedawców, którzy na żądanie okażą Ci certyfikaty. Jeśli palisz węglem pal nim od góry, dzięki czemu zaoszczędzisz wiele czasu, pieniędzy i ciepła, które zostanie w domu, zamiast uciec przez komin.

Kategorycznie nie pal śmieci!  Jeśli zauważysz, że na terenie naszej gminy z któregoś komina sukcesywnie wydobywa się gęsty, śmierdzący dym, który utrudnia oddychanie Tobie i najbliższym osobom w otoczeniu nie krępuj się zadzwonić pod numer 112 z prośbą o kontrolę zawartości kotła tego domu.

Na naszej stronie www.wachock.pl możesz zobaczyć między innymi aktualny stan jakości powietrza, ciśnienie, wilgotność lub temperaturę na terenie Wąchocka.