Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Solidarni z Ukrainą

Na terenie Gminy Wąchock włączamy się w pomoc potrzebującym mieszkańcom Ukrainy.

Wszyscy wiemy jak tragiczne w skutkach ma oblicze wojny, a ta obecnie toczy się na terenie Ukrainy. Wychodząc naprzeciw temu tragizmowi Mieszkańcy naszej gminy mogą wspomóc potrzebujących uchodźców z sąsiadującego z nami kraju.

Pamiętajcie, żeby we wskazane miejsce dostarczać tylko te rzeczy, które są wymienione, jako te pierwszej potrzeby. Że być może potrzebna będzie pomoc długofalowa, więc nie zawoźcie w punkty zbiórek żywności, która „za chwilę” będzie przeterminowana. To ważne, niech ta pomoc zostanie rozłożona w czasie, nie wszystko na raz. Pamiętajmy, że prawdopodobnie pomoc będzie potrzebna również za tydzień oraz za miesiąc.

Obecnie zbiórka odbywa się w trzech miejscach na terenie naszej gminy:

W Zespole Placówek Oświatowych w Wąchocku wolontariusze proszą o:

 • Apteczki lub ich wyposażenie,
 • Koce termiczne,
 • Pieluchy dla dzieci, dla dorosłych oraz podpaski,
 • Woda butelkowana,
 • Maseczki, środki antyseptyczne,
 • Dania gotowe w puszkach, makarony, batony energetyczne, zapałki, baterie, latarki, świece,
 • Niezniszczona odzież dla dzieci i dorosłych, płaszcze przeciwdeszczowe.

Wszystkie zebrane artykuły zostanę przekazane wolontariuszom Szlachetnej Paczki, a następnie trafią do potrzebujących osób. Artykuły można zostawiać w szatni dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych oraz przy wejściu dla starszych uczniów szkoły podstawowej włącznie do piątku, 4. marca.

Wiejski Dom Kultury w Ratajach to punkt kolejnej zbiórki, gdzie 3. i 4. marca w godz. 16:00-18:00 można dostarczać:

 • Mydło, mydło w płynie,
 • Szampony, żele pod prysznic,
 • Pasta do zębów, szczoteczki do zębów,
 • Proszki i płyny do prania,
 • Pampersy i inne środki ochrony dla dzieci,
 • Kremy ochronne,
 • Płyny do naczyń,
 • Inne środki higieny,
 • Nowe koce i śpiwory,

Które następnie zostaną przekazane do Caritas za pośrednictwem Parafii Wąchock.

Z kolei w Szkole Podstawowej w Parszowie zbierane są:

 • Odzież,
 • Koce, śpiwory,
 • Opatrunki i inne środki higieny (pampersy, chusteczki nawilżane, mydła, szampony itp.)
 • Żywność nie jest przyjmowana!

Dodatkowo Samorząd Uczniowski tej szkoły postanowił zorganizować „Dni Solidarności z Ukrainą” – 28 lutego do 4 marca br. W tym czasie w sprzedaży będą cegiełki z barwami Ukrainy. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na konto Polskie Akcji Humanitarnej.