Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

Ochronne szczepienie wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa świętokrzyskiego planowane jest od 22 do 26 kwietnia br.

Szczepienie lisów zostanie wykonane przy użyciu szczepionek doustnych, które zawierają niezjadliwy szczep wirusa wścieklizny w ampułce zatopionej w niewielkim pakiecie stanowiącym przynętę. Brązowo-zielony pakiet waży ok. 50 gramów.

Pakiety zostaną rozrzucone na pola, łąki i lasy z samolotów oraz wyłożone ręcznie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

Celem akcji jest zlikwidowanie występowania na terenie województwa świętokrzyskiego wścieklizny u lisów wolno żyjących, a tym samym usunięcie niebezpieczeństwa zakażania wścieklizną ludzi.

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Kielcach apeluje do mieszkańców województwa świętokrzyskiego o niedotykanie i niepodnoszenie pakietów ze szczepionką. W okresie akcji i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się trzymanie psów na smyczy, a kotów w zamkniętych pomieszczeniach, aby nie miały kontaktu ze szczepionką.