Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Szczepienia przeciwko Covid-19 dla Mieszkańców gminy Wąchock

Narodowy Program Szczepień służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli Polski, w tym także Mieszkańców naszej gminy. Szczepienia przeciwko Covid-19 w Ośrodku Zdrowia w Wąchocku rozpoczęły się 25 stycznia br.

Pierwszą grupą osób szczepionych w Ośrodku Zdrowia w Wąchocku są seniorzy w wieku 80+. Podanie szczepionki możliwe jest dzięki zarejestrowaniu tych osób do szczepienia w placówce, zapisaniu przez infolinię Narodowego Programu Szczepień 989, bądź przez portal pacjent.gov.pl. Szczepionki dla naszych pacjentów zamawiane są do czwartku do godz. 12:00, natomiast dostarczane są do poniedziałku do godz. 13:00. Tygodniowy limit dawek szczepionki wynosi 30 i tylko tylu pacjentów może zostać zaszczepionych.

Szczepienia odbywają się trzy dni w tygodniu tj. w poniedziałki w godz. 15.00-16.00 oraz we wtorki i środy w godz. 11.00. – 12.30. Działania te w pewnym stopniu utrudniają pracę placówki, ale znacząco na nią nie wpływają.

Pacjent po przybyciu na szczepienie wypełnia ankietę dotyczącą stanu zdrowia, następnie ma mierzoną temperaturę ciała, ciśnienie i wysycenie tlenem krwi. Po tych czynnościach lekarz decyduje o kwalifikacji pacjenta, i jeśli opinia jest pozytywna, następuje podanie szczepionki. Cały proces wieńczy wypełnienie e-karty szczepień przez pielęgniarkę i ustalenie terminu podania drugiej dawki. Po zaszczepieniu pacjent pozostaje na terenie Ośrodka Zdrowia przez 15 minut w celu obserwacji.

Dla osób mających trudności w dotarciu do punktu szczepień zapewniona została pomoc w postaci transportu do Ośrodka Zdrowia w Wąchocku. Skorzystać z niego mogą osoby:
– niepełnosprawne, tj. posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio pierwszą grupę z w/w schorzeniami;
– mających obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień;
– powyżej 70 roku życia, mających obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień.

Umówienie transportu od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:00:
Sekretarz Gminy Wąchock
Barbara Derlatka
tel. 604-501-360

Sekretariat Urzędu Miasta i Gminy Wąchock
tel. 41 273-61-30

Na chwilę obecną wszystkie terminy na szczepienia do końca marca 2021 są już zajęte, włączając w to terminy konieczne do podania drugiej dawki szczepionki.