Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Tak świętowaliśmy w Wąchocku 15 sierpnia 2023 r.

Tak świętowaliśmy w Wąchocku 15 sierpnia 2023 r.

W miniony wtorek, 15 sierpnia 2023 r., obchodziliśmy święto Wojska Polskiego. Z tej okazji pod patronatem Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka w Wąchocku odbył się Piknik ph. „Silna Biało-Czerwona”.

Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości włodarze naszej gminy złożyli wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym bitwę warszawską i odzyskanie Niepodległości, który znajduje się na terenie Opactwa Cysterskiego. Hołd oddali także poległym mieszkańcom gminy Wąchock w latach 1918-1920.

W samo południe przybyłych na piknik gości powitał Szef Ośrodka Zamiejscowego w Kielcach Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, pułkownik Jarosław Molisak. W uroczystym świętowaniu uczestniczyli: poseł Agata Wojtyszek, Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock, Jarosław Samela, zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock, Sebastian Staniszewski z małżonką Emilią, Przewodniczący Rady Miejskiej, Adrian Malinowski wraz ze swoim zastępcą, Sylwestrem Rudzkim, mieszkańcy naszej gminy oraz goście z okolic (i nie tylko).

Część artystyczną tego dnia uświetnił występ Orkiestry Wojskowej z Dęblina pod dowództwem koncertmistrza st. chor. szt. Krzysztofa Portki. Zaprezentowali całą gamę utworów o charakterze zarówno patriotycznym, jak i popularnym.

Pieśni żołnierskie oraz marsze wojskowe z okresu wojny polsko-bolszewickej pod batutą Wojciecha Materka zaprezentowała Orkiestra Dęta Suchedniowskiego Domu Kultury „Kuźnica”.

Pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wąchocku przygotowali część sportową oraz plastyczną dla dzieci. Drużyny składające się z najmłodszych uczestników Pikniku wzięły udział w zawodach polegających na transportowaniu rannego na noszach – konkurencja na czas. Dzieciaki mogły również wykazać się zdolnościami plastycznymi w pracy zbiorowej pn. „Defilada Wojska Polskiego”, która to została zaprezentowana w „Galerii Między Drzewami”. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone.

Artystyczne „5 minut” mieli także: Zespół Estradowy „Wiarusy” oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Wąchocka prezentując melodie ludowe i utwory o Wąchocku, a także dziewczęta z zespołu tanecznego „Świetliki” z WDK w Wielkiej Wsi, które zatańczyły pod czujnym okiem swojej instruktor, Marty Blicharz.

Na Pikniku nie zabrakło pokazów sprzętu wojskowego, który można było obejrzeć zarówno z zewnątrz oraz od środka.

Co można było zobaczyć?

– Check Point z żołnierzem w kamuflażu bojowym i stanowisko ogniowe,
– Czołg Leopard z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej,
– Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak z 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina,
– Wyrzutnia Rakiet WR-40 Langusta z 23. Pułku Artylerii z Bolesławca
– Moździerz samobieżny M120 Rak z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa,
– Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy Poprad z 15. Pułku Przeciwlotniczego z Gołdapi,
– Pojazd BARYTON z obsługą,
– Motocykl z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej
– pojazdy patrolowe Hummer z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach
– pojazd patrolu saperskiego do przewozu niewybuchów i niewypałów wraz z wyposażeniem z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie i saperskie z wykorzystaniem trenażera „Cyklop” pod bacznym okiem i dokładnym instruktażem żołnierzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Najmłodszych gości Pikniku wojsko zaprosiło do strefy zabaw, o którą zadbali żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Kielcach. Były tam między innymi: ścieżka saperska, odzież ochronną, fantom do ćwiczeń udzielania pierwszej pomocy oraz malowanie twarzy, gry i zabawy.

10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej w Kielcach częstowała także pyszną, wojskową grochówką przygotowywaną w kuchni polowej.

Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników wtorkowego wydarzenia czuwali: policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąchocku, a zabezpieczenie medyczne zapewniała 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej w Kielcach.

« z 2 »