Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Uroczystości Wykusowe 2020

Uroczystości związane są z upamiętnieniem płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt” oraz ich żołnierzy.

Obowiązujące przepisy dotyczące pandemii koronawirusa dają pewną swobodę, ale nie są jest ona wystarczająca pod kątem organizacji uroczystości, aby je przeprowadzić zgodnie z programem realizowanym w ostatnich latach. W związku z tym Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej PONURY – NURT w porozumieniu z ich partnerami podjęło następujące decyzje:
– Uroczystości Wykusowe 2020 zostają przeniesione na 12 – 13 września br., czyli najbliższy weekend daty odsłonięcia i poświęcenia Kapliczki na Wykusie (15 września1957 roku).
– Wszyscy, którym historia zgrupowania jest bliska, proszeni są, aby w czerwcu udając się na Wykus, na grobach żołnierzy oraz przy Kapliczce Wykusowej ograniczyli się do krótkiej modlitwy, zapalenia zniczy lub złożenia kwiatów.
– 13 czerwca 2020 r. na Wykusie przy Kapliczce Wykusowej, w godzinach 13.00 – 16.00 zostaną wystawione Warty Honorowe – wszystkie osoby, które planowały przyjazd na Wykus proszone są, aby w tym czasie składały wiązanki na Wykusie; o godzinie 14.00 odbędzie się krótka modlitwa w intencji naszych Żołnierzy: w godzinach 17.00 – 19.00 planowane jest złożenie wiązanek w Wąchocku przy pomniku „Ponurego” oraz Krypcie „Ponurego” w Opactwie Cystersów w Wąchocku.