Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Uwaga, możliwe oblodzenia dróg i chodników!

W ostatnich tygodniach zima przypomniała, że to nie tylko sanna, lepienie bałwana i rzucanie się śnieżkami. To także m. in. kwestia ogrzewania mieszkań i domów, a co za tym idzie poprawność palenia w piecach, o czym często wspominamy, odśnieżania dachów (o tym również przypominaliśmy), ale także komunikacyjny paraliż na drogach i chodnikach.

Mieszkańcy często dzwonili z informacją o pługopiaskarkach przejeżdżających z podniesionym pługiem, symbolicznym lub żadnym posypywaniu piaskiem lub o nieodśnieżonych chodnikach.

Przypominamy, że na terenie naszej gminy występuje czterech zarządców dróg i każdy z nich dba
o podlegającą mu drogę. Przebiegającą przez całą gminę drogą krajową 42 zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Powiat starachowicki odpowiada za drogę z Wąchocka do Starachowic przez Rataje, drogę z wąchockiego rynku do Mirca oraz ul. Św. Rocha i drogę przez Marcinków Dolny. Dodatkowo w zarządzie powiatu jest ul. Kamieniczki oraz Górna w Parszowie oraz Wielka Wieś przez wieś. Pozostałe drogi pozostają w zarządzie Gminy Wąchock i są podzielone pod względem zarządzania na trzy kategorie – zachęcamy do zapoznania się z zasadami odśnieżania na drogach gminnych gmina.wachock.sisco.info (załącznik nr 10).

Ostatnie opady śniegu znacząco utrudniły życie zmotoryzowanym i pieszym. O ich intensywności świadczył fakt, że w całej Polsce zablokowane były również drogi krajowe o najwyższej kategorii odśnieżania. Pretensje do drogowców o Niestety statystyki mówią, że co trzeci samochód jeździ zimą na oponach letnich, a to najprostsza droga do korków i wypadków. Poza tym w ostatnich latach mocno odzwyczailiśmy się od śnieżnych zim i białych ulic – ostatni raz podobne opady wystąpiły na naszym terenie w sezonie 2010/11.

Odśnieżanie chodników należy do obowiązków właścicieli nieruchomości położonych wzdłuż chodników. Właściciele zobowiązani są do usuwania zalegającego śniegu, który utrudnia chodzenie i może zagrażać pieszym.Również w okresie gołoledzi właściciele odpowiadają za usuwanie śliskości. Przypominamy, że za chodniki położone wzdłuż działek, które są niezamieszkałe również odpowiadają ich właściciele. W przypadku nieszczęśliwego zdarzenia poszkodowany może dochodzić odszkodowania od właściciela, który zaniedbał swojego obowiązku.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy właściciel nieruchomości ma siłę przerzucać śnieg w ilościach, jakie ostatnio zalegały, zwłaszcza, jeśli są to osoby starsze. Prosimy zatem Mieszkańców o wzajemną pomóc, w miarę możliwości. Wybrany w postępowaniu wykonawca obsługuje gminne drogi, służby gminne porządkują ulice, dojazdy do pojedynczych domostw, chodniki, parkingi.

W najbliższych dniach zapowiadana jest odwilż jednak nocą temperatura może spadać poniżej zera. W połączeniu z ilością topniejącego w dzień śniegu jest to prosta droga do gołoledzi na drogach
i lodowiska na chodnikach. Zadbaj o chodnik przed posesją, zdejmij nogę z gazu i jeśli tego nie zrobiłeś zadbaj o zimowe opony.