Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

VIII Festiwal Historyczny „Mnisi i Hutnicy”

W Opactwie Ojców Cystersów już po raz VIII spotkaliśmy się w Wąchocku na Festynie „Mnisi i Hutnicy”, który odbywał  się 17 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Nazwa festynu wskazuje na to, że podczas jego trwania można się wiele dowiedzieć na temat dziedzictwa Cystersów wąchockich, z naciskiem na ich rolę w budowie kultury materialnej. Stąd też element hutników, czyli zarówno uprzemysłowienie w dolinie rzeki Kamiennej, jak też szeroko rozumiana gospodarka, która rozwijała się dzięki Ojcom Cystersom w dawnych wiekach.

W tym roku tytułem Europejskich Dni Dziedzictwa są smaki dziedzictwa. Dlatego w tegoroczna edycja „Mnichów i Hutników” skoncentrowana jest na smakach, kuchni, sposobie podawania posiłków i całej oprawy wokół stołu. W krużgankach Opactwa można było spróbować różnych smakołyków przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Mirca, ale także samodzielnie wykonać łyżkę z drewna.

Ten Festiwal to integracja odwiedzających z pokazującymi. To nie tylko przygotowywanie posiłków, ale także prezentacja strojów, które przewijają się przez równe epoki historyczne. Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach o Festiwalu opowiadała tak: „Życie codzienne jest fascynujące, w życiu codziennym naszych przodków tylko zmieniały się dekoracje, jakimi są stroje czy sposób podawania posiłków, a ludzie żyli i żyją tak samo: radują, się cierpią, kochają, płaczą, jedzą, piją i tak będzie również w przyszłości”.

Dodatkowym smaczkiem Festiwalu był udział pana Patryka Pawluczyka, który jest dudziarzem, jedynym w Polsce człowiekiem, który studiował naukę gry na tym instrumencie. Ubrany w szkocki strój dał popis swoich umiejętności gry na dudach.

Wydarzenie kierowane jest głównie do dzieci, a wzięło w nim udział ponad 300 młodych ludzi z terenu Gminy Wąchock, chodź zainteresowanych dorosłych również nie brakowało.