Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Wieczór autorski Kazimierza Winiarczyka

Wieczór autorski Kazimierza Winiarczyka

Wieczór autorski Kazimierza Winiarczyka odbył z się okazji wydania kolejnej publikacji pt. „Szkice dziejów Wąchocka i okolicy. Część czwarta”.

Autor książki, nasz regionalista, radny i przewodniczący Komisji Obywatelskiej 17 listopada br. wprowadził licznie zgromadzonych gości, przedstawicieli lokalnych władz: Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock, Jarosława Samelę, zastępcę Burmistrza, Sebastiana Staniszewskiego, reprezentantów Rady Miejskiej: jej przewodniczącego, Adriana Malinowskiego oraz jego zastępcę, Sylwestra Rudzkiego, a także przyjaciół oraz swoich sympatyków w świat historii miasteczka i jego okolicy.

Z lekkością oraz pasją opowiadał o gromadzeniu informacji i zdjęć do książki: „Książka ta jest już czwartą z cyklu „Szkice z dziejów Wąchocka i okolicy”.  Starałem się w niej przybliżyć kilkanaście tematów z dziejów Wąchocka, które wydawały mi się ciekawe, ale mało znane. Są to zagadnienia związane z funkcjonowaniem na naszym terenie cegielni i kaflarni.  Za ciekawy temat uznałem też historię nieistniejącego już kina, które przez wiele lat było miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Wąchocka i okolicy. Pomimo skąpych materiałów źródłowych zainteresowałem się funkcjonowaniem małych zakładów przemysłowych: tartaków , wytwórni bryczek, zakładu produkującego pługi i rzeźni miejskiej. Interesującym tematem jest też droga Wąchocka do ponownego przyznania praw miejskich.

Dorobek pisarski Kazimierza Winiarczyka przedstawiła dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki w Wąchocku, Małgorzata Polakowska. Pierwszą pozycją wydawniczą było „Kalendarium wąchockie” wydane w 2002 roku. Dwa lata później, w roku 2004 ukazuje się publikacja dotycząca wąchockich cmentarzy. W 2006 roku Towarzystwo Przyjaciół Wąchocka świętowało swój jubileusz 20-lecia istnienia, a na tę okoliczność została wydana publikacja „To już 20 lat”, której współautorem był pan Kazimierz. Kolejne dwa lata i w roku 2008 ukazuje się pierwsza część „Szkiców Wąchocka i okolicy”. Czteroletnia przerwa między wydawnictwami nie oznaczała, że wąchocki publicysta spoczął na laurach.  „Marcinków – zarys dziejów” wydany został w 2012 r., „Rataje – zarys dziejów” 2013 r., a w 2014 r. pod redakcją Kazimierza Winiarczyka „Wąchocki słownik biograficzny”. W roku 2016 ukazała się publikacja „Kalendarium – od pradziejów do współczesności”. Rok 2018 r. owocuje wydaniem drugiej część „Wąchocka i okolicy”, 2021 r. – trzeciej, a rok 2023 to wydanie części czwartej.

Jak widać powyżej dorobek wydawniczy naszego regionalisty jest naprawdę bardzo bogaty.

Piątkowe spotkanie to także przemówienia, podziękowania i prezenty oraz występy artystyczne przygotowane przez zaproszonych przez dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wąchocku, Mariana Susfała wokalistów.

Dziękujemy Kazimierzowi Winiarczykowi za nową dawkę wspaniałej wiedzy o Wąchocku i okolicy.