Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Woda w Gminie Wąchock już zdatna do spożycia!

Zgodnie z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Starachowicach informujemy, że woda z ujęcia Rataje, która w ostatnim czasie została zakażona bakterią coli, jest już zdatna do spożycia.

Będzie ona chlorowana przez następne dni, stąd będzie to wyczuwalne w jej zapachu.

W związku z pytaniami mieszkańców informujemy, że nie ma konieczności opróżniania instalacji z wody, nadaje się ona bezpośrednio do spożycia i nie zagraża zdrowiu.

Trwają prace nad ustaleniem przyczyny nad ustaleniem przyczyny zanieczyszczeń.

KOMUNIKAT

Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Starachowicach o PRZYDATNOŚCI wody do spożycia pochodzącej z ujęcia w Ratajach zaopatrującego miejscowości: Marcinków, Rataje oraz Wąchock ulice: Błonie, Dolna, Dworcowa, Górna od nr 34, Hutnicza, Kielecka, Kolejowa, Kościelna, Kręta, Krótka, Krzemienica, Langiewicza, Leśna, Lipowa, Mirzec Malcówki 62a, Nadrzeczna, Partyzantów, Plac Majora Ponurego, Polna, Powstańców, Radomska, Sandomierska, Skalista, Słoneczna, Smugowa, Sosnowa, Sporna, Starachowicka, Strażacka, Szeroka, Szkolna, Szydłowiecka, Św. Rocha, Torowa, Tychowska, Tysiąclecia, Wesoła, Wygoda do nr 9.

Po zapoznaniu się ze sprawozdaniami z badań jakości wody 11 próbek wody pobranych w dniach 17.11.2021r., 18.11.2021r. z punktów poboru zlokalizowanych w miejscowościach Rataje, Marcinków oraz Wąchock; Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Starachowicach:

stwierdza:

przydatność wody do spożycia przez ludzi

Zgodnie z zarządzeniem decyzji przywrócono parametry mikrobiologiczne wody do zgodnych z wymaganiami dotyczącymi spożycia przez ludzi.

Surowa woda z kranów bez konieczności gotowania nadaje się także do przygotowywania posiłków, do mycia i płukania warzyw i owoców, do produkcji żywności, mycia naczyń i powierzchni mających kontakt z żywnością, a także do kąpieli noworodków oraz niemowląt.

Woda wodociągowa pozostanie do odwołania prewencyjnie poddawana chlorowaniu w stężeniu bezpiecznym dla zdrowia konsumentów zgodnym  z wymaganiami  Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294).