Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Wspólne kolędowanie w Gminie Wąchock

Wspólne kolędowanie w Gminie Wąchock

ośmiu kolędników ubranych na biało występuje na scenie

Wspólne kolędowanie to piękna tradycja, która łączy ludzi i tworzy wspaniałą atmosferę wspólnoty. Ciepłe dźwięki melodii kolęd, śpiewanie w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych dodają uroku poświątecznemu czasowi.

Są to chwile pełne radości, budujące więzi, a także przypominające o wartościach i tradycji. Wspólne kolędowanie to okazja do dzielenia dobrem z bliskimi oraz tworzenia pięknych wspomnień.

Kolędowanie tradycyjnie, jak co roku miało miejsce 6 stycznia 2024 r. w Wiejskim Domu Kultury im. Marianny Wiśnios w Ratajach.  Przy blasku choinki, stole, na którym znalazły się potrawy przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich odbyło się poświąteczne spotkanie. Licznie zgromadzonych mieszkańców reprezentowali zarówno stali bywalcy tego wydarzenia, Ratajanie z dziada pradziada, jak i pasowani w lipcu ubiegłego roku nowi Ratajanie. Przyjęli oni zaproszenie radnej Zofii Miernik. Po złożeniu życzeń przez sołtysa Annę Fiślak, radną Zofię Miernik, przewodniczącą KGW, Wiesławę Adamczyk i Sebastiana Staniszewskiego – zastępcę burmistrza oraz błogosławieństwie udzielonym przez ojca Fabiana, który wraz z bratem Albertem reprezentował cysterską społeczność, pozostała część wieczoru upłynęła w sympatycznej atmosferze i dźwiękach gitary ratajskiego barda Artura Bińka.

W WDK w Marcinkowie, 7 stycznia odbył wieczór kolęd i pastorałek, który przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz instruktor MGOK w Wąchocku, Marta Blicharz. Po złożeniu noworocznych życzeń przez Sebastiana Staniszewskiego zebraną przed marcinkowską sceną publiczność żywiołowo bawili artyści: KGW z Marcinkowa, podopieczni Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej ze Starachowic, Ferajna z Marcinkowa przy akompaniamencie Aleksandry Łakomiec i Damiana Rondudy oraz Zdrowo Zakręceni ze Skarżyska-Kamiennej. Byli także kolędnicy z Marcinkowa J

W obu spotkaniach wąchocki samorząd reprezentowali: zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock, Sebastian Staniszewski z małżonką Emilią, Przewodniczący Rady Miejskiej w Wąchocku, Adrian Malinowski z żoną Anną oraz dyrektor MGOK Marian Susfał.

Tradycja wspólnego kolędowania i śpiewania pastorałek ma głębokie korzenie w kulturze naszej społeczności. Takie spotkania to nie tylko akt muzyczny, ale także okazja do dzielenia się życzeniami i wzmacniania więzi społecznych. Gratulujemy organizatorom i społecznościom Rataj i Marcinkowa, które po raz kolejny pokazały, że mimo, iż ich miejscowości są najmniejszymi w naszej gminie, to zaangażowaniem i poświęceniem mogą dawać przykład do naśladowania innym.