Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

X Piknik Historyczny „Mnisi i hutnicy”

X Piknik Historyczny „Mnisi i hutnicy”

Uczestnicy X pikniku historycznego Mnisi i Hutnicy, dwie kobiety i mężczyzna ubrani w stroje z epoki - X Piknik Historyczny „Mnisi i hutnicy”

Dziesiąty, jubileuszowy Piknik Historyczny odbył się w murach i ogrodach Opactwa Cystersów w Wąchocku. Piknik organizowany jest w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które pomagają w przekazaniu wiedzy i zachowaniu świadomości historycznej. W całej Europie odbywają się różne spotkania, konferencje czy festyny, podczas których przekazywane jest dziedzictwo naszych przodków.

Dziedzictwo to nie tylko zabytki, ale również coś, co jest nieuchwytne, niematerialne. To zwyczaje, tradycje, zachowania. Dzięki dziedzictwu wiemy, kim jesteśmy.

Moc atrakcji czekała na najmłodszych, trochę starszych oraz dorosłych uczestników wydarzenia, a odbywa się ono dzięki gościnności ojca Opata i całego zakonu. To Cystersi na przestrzeni setek lat organizowali życie gospodarcze oraz duchowe mieszkańców doliny rzeki Kamiennej.

Uczestników pikniku przywitali: o. Opat Eugeniusz Augustyn, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock, Sebastian Staniszewski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, Paweł Kołodziejski oraz wicedyrektor Muzeum, Wioletta Sobieraj.

Piknik historyczny nie odbyłby się bez osób, które wiedzą jak, pielęgnować i dbać o tradycje. Osoby te posiadają ogromną wiedzą na temat przeszłości, przygotowali stanowiska, na których chętnie dzielili się historycznymi informacjami prezentując także swoje eksponaty i umiejętności.

„Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” 

W myśl tegorocznego hasła Europejskich  Dni Dziedzictwa „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”  przybliżone zostały obyczaje życia codziennego oraz tradycje polskiej wsi. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz partnerzy wydarzenia prezentowali życie codzienni ludzi świeckich i ich prace. Ojcowie i bracia pokazywali elementy duchowości cysterskiej. Ważnym częścią Pikniku była inscenizacja obrzędu obłóczyn, czyli przyjęcia kandydata do zakonu. Obrzęd ten jest istotny zarówno dla kandydata, jak i całego zakonu, a zobaczyć go nie może nawet najbliższa rodzina kandydata(!).

Frekwencja dopisała, piknik odwiedziły setki osób, od przedszkolaków do seniorów.

Wydarzenie było lekcją historii, ale inną niż w szkole. Dziś, 15 września 2023 r. swoją wiedzą dzielili się:

 – Zabytkowa Zagroda w Marcinkowie,

– Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach,

– Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu,

– Kazimierz Kopeć – warsztat rzeźbiarski,

 – Karolina Sideł–Kozieł –ludowy motyw pasiaka świętokrzyskiego,

– Klub archeologiczny i grupa rekonstrukcyjna “Rydno”,

 – “Trzy epoki” pokaz z epoki kamienia,

– Opactwo Cystersów w Wąchocku,

– Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.